Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2017 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2017 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 23 Sayılı Genelge (28.Mesleki Eğitim Kurulu Karar) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3754

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 23 Sayılı Genelge (28.Mesleki Eğitim Kurulu Karar)
    Gönderim Zamanı: 22.Şubat.2017 Saat 14:12
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2017/134                                                                                   22.02.2017
KONU : 28.Mesleki Eğitim Kurulu Kararları.

ODALARA (2017/23) SAYILI GENELGE

İlgi : Konfederasyonumuzun 16.02.2017 tarih 368 no 2017/25 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun İlgide kayıtlı genelgesinde; “28 Aralık 2016 tarihinde yapılan 28.Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı’nda alınan kararlar 08.02.2017 tarih ve 29973 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
          Bu kararlardan teşkilatımızı yakından ilgilendiren maddeler aşağıda sıralanmış olup, alınan diğer kararlar da genelge ekinde gönderildiği” belirtilmektedir.
          28/4 no.lu kararında, “Kalfalık belgeleri ve çıraklık eğitimi uygulaması yapılmayan meslek dallarında verilen TESK Ustalık Belgeleri için de tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz şeklinde düzenleme ile ilgili çalışmaların yapılması”na karar verilmiştir.
          Bilindiği üzere, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununun Ek 1.ci maddesinde, “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde MYK tarafından standardı yayımlanan ve Bakanlıkça çıkarılacak tebliğde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra anılan Kanunda düzenlenen esaslara göre mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin çalıştırılamayacağı… 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ilgili alan ve dalda ustalık belgesine sahip olanlar ile mesleki ve teknik eğitim okullarından mezun olanlardan söz konusu mesleki yeterlilik belgesi şartının aranmayacağı” ifade edilmiştir.
          28/4 no.lu kararla birlikte, çıraklık eğitimi uygulaması yapılmayan meslek dallarında verilen TESK ustalık belgelerinin de 5544 sayılı Kanunun Ek-1.ci maddesi kapsamına alınarak mesleki yeterlilik belgesi şartı dışında tutulması amaçlanmaktadır.
          28/6 no.lu kararın (a) maddesinde; Çıraklık eğitimi uygulamaları kapsamındaki satış elemanlığı meslek dallarından kantin işletmeciliği hariç 14 Uzmanlığın 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamından çıkarılmasına karar verildiği” belirtilmiştir.

Bilgi edinilmesi rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                      Selahittin ÇETİNDOĞAN
     Genel Sekreter                                                                            Başkan

EKİ : Mesleki Eğitim Kurulu Kararları sureti.

DAĞITIM : İlgili Odalara.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 02.Mart.2017 Saat 15:46
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme