Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2024 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2024 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 033 Sayılı Genelge (İşletmelerde Mesleki Eğitimde) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3751

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 033 Sayılı Genelge (İşletmelerde Mesleki Eğitimde)
    Gönderim Zamanı: 22.Mart.2024 Saat 16:17
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2024/451                                                                                   21.03.2024
KONU : İşletmelerde Mesleki Eğitimde İSAGÜ.

ODALARA (2024/33) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 20.03.2024 tarih 2024/29 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 2.2.2024 tarih ve 2024/36 sayılı Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği konulu Genelgesinde yer alan işletmelerin yükümlülüklerine ilişkin hükümler Konfederasyonumuzun 2024/15 sayılı genelgesi ile bağlı alt teşkilat birimlerimize duyurulmuştu.
    Başta “eğitim mıntıkası” ibaresi olmak üzere alanda yaşanan ve alt teşkilat birimlerimizce Konfederasyonumuza iletilen sorunlar Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne yazılı ve sözlü olarak iletilmiştir.

2024/36 sayılı Bakanlık genelgesinin uygulanması ile birlikte oluşan tereddütlerin giderilmesi ve uygulamada birliğinin sağlanması amacıyla Bakanlık 11.03.2024 tarih ve E-70182848-45.99- 98500574 sayılı yazıyı çıkarmıştır. Söz konusu yazı ekte bulunmaktadır.

Bakanlık yazısının teşkilat birimlerimizi ve üye işletmelerimizi ilgilendiren maddelerine ilişkin özet bilgi aşağıda bulunmaktadır.
-Denetimler sonucunda gerekli İSAGÜ şartlarını taşımadığı için işletmedeki eğitimden alınan stajyer ve çırak öğrencilerin pratik eğitimlerine okulların atölyelerinde ya da uygun bir başka işletmede devam etmeleri sağlanacaktır.

- Denetimler sırasında işletmede usta ve/veya usta öğretici bulunmaması halinde 3308 sayılı Kanun ve ilgili alt düzenlemeleri çerçevesinde iş pedagojisi kursu verilerek usta öğreticilik belgesi, okul/kurum müdürlüklerince açılacak eğitimler sonunda başarılı olanlara verilebilecektir. Böylece işletmelerin bu konudaki eksiklikleri hızlı şekilde giderilmeye çalışılacaktır.

-2024/36 sayılı Bakanlık Genelgesinde “Öğrencilerin işletmelerde mesleki eğitim süresince bulunabileceği işletme bölümleri, alanları, aynı işletmenin başka birimlerinde de eğitim alabileceği ve eğitim mıntıkasının dışına çıkılmayacağı sözleşmede belirtilir. “ denilmektedir. Bu konuda yaşanan sorunlar ve gelen talepler üzerine, sözleşmede belirtilmesi ve veli izni alınması kaydıyla işin niteliğine göre (örneğin, elektrik tesisatçılığı, mobilyacılık alanlarında olduğu gibi) iş ve işlemleri gözlemlemek, bilgi ve becerisini artırmak amacıyla öğrencinin, usta öğretici ile birlikte belirlenen alanın dışına çıkabileceği hükmü getirilmiştir.” Belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                                     Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                                      Başkan

Ek: Meb Yazısı (3 sayfa)
DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 02.Nisan.2024 Saat 16:30
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme