Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2024 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2024 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 013 Sayılı Genelge (Vergi Kaydı Kapalı Üyeler) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3770

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 013 Sayılı Genelge (Vergi Kaydı Kapalı Üyeler)
    Gönderim Zamanı: 02.Şubat.2024 Saat 18:11
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI : 2024/160                                                                                          31.01.2024
KONU : Vergi Kaydı Kapalı ve Esnaf Niteliğini Yitiren Üyeler

ODALARA (2024/13) SAYILI GENELGE

İlgi: Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün 23.01.2024 tarih
        ve 93160839 sayılı yazısı.

Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğümüzün ilgide kayıtlı yazısında; “5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun “Üyelik Şartları” başlıklı 7’inci maddesinin ( c) bendinde “Vergi Mükellefi olmak ya da vergiden muaf olmak” oda üyelik şartları arasında sayılmıştır.

Aynı Kanun’un “Üyeliğin son bulması” başlıklı 8’inci maddesinde ise; 7’nci maddede belirtilen şartların herhangi birini kaybedenler veya bu şartlardan herhangi birine sahip olmadığı sonradan anlaşılanların, oda kaydının silinmesine yönetim kurulu tarafından karar verileceği, durumun sicile bildirilerek kaydın silinmesinin temin edileceği, kaydı silinen üyenin odaya bildirdiği işyeri ve ikamet adresine on gün içinde yazılı olarak bildirim yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBİS) üzerinde yer alan esnaf ve sanatkar sicil ve oda kayıtları üzerinde yapılan inceleme sonucunda; Birliğimize bağlı bir kısım odalarda vergi mükellefiyetini sildirip altı ay içinde tekrar vergi mükellefiyeti tesis ettirmeyen üyeler ile esnaflık vasfını yitirmiş üyelere yönelik, Yönetim Kurulu Kararlarının alınmadığı, Oda üyeliklerinin sonlandırılmadığı tespit edilmiştir.

Oda üyelik şartlarını kaybeden üyelere ait listelere, sicil müdürlüğü ve meslek odalarının ESBİS üzerinde yer alan sayfalarından erişim imkanı bulunmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen hususlar çerçevesinde; özellikle üye bilgi güncellemeleri ve üye belge işlemleri olmak üzere bilgi sisteminin aktif kullanımına gerekli önemin verilmesi ve söz konusu odalara gerekli uyarıların yapılması” istenilmektedir.

Odanızca, üyelik şartlarını kaybeden üyelerinizin listesini ESBİS üzerinde yer alan sayfalarından erişim sağlayarak, Yönetim Kurulu Kararlarının alınması, Oda Üyeliklerinin sonlandırılması ile üye bilgilerinin güncellenmesi ve Birliğimize 26.02.2024 tarihi mesai bitimine kadar resmi yazı ile bildirilmesi önemle rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                       Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                         Başkan

DAĞITIM: TÜM ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 14.Şubat.2024 Saat 10:02
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme