Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2024 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2024 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 006 Sayılı Genelge (“Depozitolu” ibaresi Hk) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3774

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 006 Sayılı Genelge (“Depozitolu” ibaresi Hk)
    Gönderim Zamanı: 04.Ocak.2024 Saat 13:51
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2024/20                                                                                  04.01.2024
KONU : “Depozitolu” ibaresi Hk.

ODALARA (2024/6) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 02.01.2024 tarih ve 2024/2 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Çevre Ajansı Başkanlığı tarafından Konfederasyonumuza gönderilen yazıda; 26/06/2021 tarihli ve 31523 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği uyarınca Çevre Ajansı tarafından yayımlanan Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar ile depozito yönetim sisteminin idari, teknik ve mali hususlarının belirlendiği anılan Usul ve Esasların 11’inci maddesinin dördüncü fıkrasının (a) bendinde “…Tescil işlemlerini 12 maddenin 1’inci fıkrasının c) bendinde tanımlı “depozitolu” ibaresi sadece 01/01/2024 tarihinden itibaren piyasaya sürülecek ambalajlar üzerinde yer alacaktır.” Hükmü yer almaktadır.

Usul Esasların, 12’nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca yapılan değerlendirmeler neticesinde, “depozitolu” ibaresinin ambalaj/etiket üzerinde yer almasına ilişkin hususun Ajans tarafından ayrıca duyurularak yayınlanacak süreç dahilinde uygulanması uygun görüldüğü ve 01/01/2024 tarihinden itibaren piyasaya sürülecek içecek ambalajları üzerinde yer alma şartı aranmayacağı bildirilmiştir.

Diğer taraftan, 01/01/2024 tarihinden sonra ilk defa piyasaya sürülecek yeni ürünlerin (01/01/2024 tarihinden önce piyasada yer almayan ürünler) ise bahse konu Usul ve Esaslarda tanımlı “depozitolu” ibaresinin ambalaj/etiket üzerinde yer almasına ilişkin husus haricindeki diğer kriterleri sağlaması gerektiği ve bu kriterleri sağlamayan ürünlerin yurtiçinde piyasaya sürülmesinin yasak olduğunun ifade edildiği” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                         Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                           Başkan

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 11.Ocak.2024 Saat 15:30
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme