Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2023 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2023 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 130 Sayılı Genelge (Zorunlu Depozito Uygulamaları) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3770

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 130 Sayılı Genelge (Zorunlu Depozito Uygulamaları)
    Gönderim Zamanı: 19.Aralık.2023 Saat 11:25
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2023/1651                                                                                 15.12.2023
KONU : Zorunlu Depozito Uygulamaları DEKAB
               Süreçleri Hk.

ODALARA (2023/130) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 08.12.2023 tarih 2023127 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Ajansı Başkanlığı tarafından Konfederasyonumuza gönderilen ve bir örneği ekte yer alan yazıda; 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca hazırlanarak yayımlanan Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esasların uygulamaları çerçevesinde, Geri Kazanım Katılım Payı Uygulamalarına Yönelik Usul ve Esaslarda değişiklik yapıldığı ve söz konusu değişikliğe dair Usul ve Esasların 02.06.2023 tarihli 6572817 sayılı yazı ile yayımlandığı bildirilmiş olup konu 05.06.2023 tarih ve 2023/68 sayılı Tesk Genelgesi ile teşkilatımıza duyurulmuştur.

Bahse konu “Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar” Ajans tarafından zorunu depozito uygulamaları kapsamına alınan ambalajlar için Depozito Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden kayıt olunarak kod numarası alınacağı, bu kod numarası ile geri kazanım katılım payı beyanı verileceği ancak geri kazanım katılım payı ödenmeyeceği ve zorunlu depozito uygulamalarına yönelik idari, mali ve teknik hususların Ajans tarafından belirlenen usul ve esaslar ile düzenleneceği belirtilmiştir.

Bu kapsamda uygulamaya konu ambalajlar için DEKAB Beyan ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için dbys.gov.tr üzerindeki ilgili ekranların açık olduğu ve piyasaya sürenler tarafından konuya ilişkin sürecin yürütülmeye devam etmesinin önem arz ettiği, DEKAB ödemlerinin Ajans tarafından bildirilen son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda, ödenmesi gereken bedele ayrıca 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü hakkında Kanun uyarınca yasal faiz ile gecikme zammı yansıtılacağı ve DEKAB beyan ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi sürecine ilişkin huşuların depozito Bilgi Yönetim Sistemi (dbys.gov.tr) web sitesi üzerinden duyurulduğunun bildirildiği” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                       Muhammet Ali KÜNKCÜ   
Genel Sekreter                                                                                         Başkan

Ek: Zorunlu Depozito Uygulamaları DEKAB Süreçleri

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 25.Aralık.2023 Saat 11:31
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma