Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2023 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2023 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 129 Sayılı Genelge (Resmi Gazetede Yayımlanan Yön) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3770

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 129 Sayılı Genelge (Resmi Gazetede Yayımlanan Yön)
    Gönderim Zamanı: 12.Aralık.2023 Saat 17:35
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2023/1598                                                                                     08.12.2023
KONU : Resmi Gazetede Yayımlanan Yönetmelikler Hk.

ODALARA (2023/129) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 07.12.2023 tarih ve 126 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Bilindiği üzere, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 75’inci maddesinde “Yönetmelikler” düzenlenmiş olup, 1’inci fıkranın (d) bendinde yer alan; “60’ıncı maddesindeki, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarınca kullanılacak defter ve makbuzlar ile faaliyet konularına ve mevzuata uygun nitelikte muamelat, muhasebe, personel işlemlerinin usul ve esasları Konfederasyon” hükmü gereğince, anılan yönetmeliklerin düzenlenmesinde Konfederasyonumuz yetkilidir.

507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu kapsamında hazırlanan;
•Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Alım, Satım ve İhale Yönetmeliği,
•Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile Federasyonları, Birlikleri, Odaları    
   Denetim Kurulları Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik,
•Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Personel Yönetmeliği,
•Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Yüksek İstişare Kurulu Yönetmeliği
29.1.1999 tarih ve 23595 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yine, 7.6.2005 tarihinde kabul edilen, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu 21.6.2005 tarih ve 25852 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, Kanunun 76’ncı maddesi ile 17.7.1964 tarihli ve 507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

5362 sayılı Kanunun 75’inci maddesi kapsamında;
•     Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Alım, Satım ve İhale Yönetmeliği,
•Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile Federasyonları, Birlikleri,
     Odaları Denetim Kurulları Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik,
•Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Personel Yönetmeliği

Hazırlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmeler doğrultusunda, anılan yönetmelikler Resmi Gazetede Yayımlanacak Olan Yönetmelikler Hakkında Kanun kapsamında olmadığından Resmi Gazetede yayımlanmadan, 29.9.2022 tarihli Genel Kurul’da onaylanarak yürürlüğe girmişlerdir. Meri yönetmeliklere www.tesk.org.tr web sitesinde “Mevzuat>Yönetmelikler>5362 Sayılı Kanuna Göre Yürürlüğe Giren Yeni Yönetmelikler” başlığı altında ulaşılabilmektedir. Mevzuatta bir karışıklık yaşanmaması amacıyla, Mülga 507 sayılı Kanun kapsamında hazırlanmış olan anılan yönetmelikler, 7.12.2023 tarih ve 32392 sayılı Resmi Gazetede Yönetmeliklerin Kaldırılmasına Dair Yayımlanan Yönetmelikler ile Konfederasyonumuzun talebiyle yürürlükten kaldırıldığı” belirtilmektedir.

Bilgilerinize rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                          Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                            Başkan
DAĞITIM: TÜM ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 19.Aralık.2023 Saat 11:23
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme