Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2022 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2022 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 126 Sayılı Genelge (Zorunlu Depozito Yönetimi....) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3746

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 126 Sayılı Genelge (Zorunlu Depozito Yönetimi....)
    Gönderim Zamanı: 23.Aralık.2022 Saat 11:26
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

SAYI   : 2022/1448                                                                                         22.12.2022
KONU : Zorunlu Depozito Yönetimi Sistemi
               Uygulamaları Usul ve Esaslar Hk.

ODALARA (2022/126) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 20.12.2022 tarih 111 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Bilindiği üzere Teşkilatımıza, Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar hakkında Konfederasyonumuzun 2022/56 sayılı genelgesi ile piyasaya süren konusundaki firmaların Depozito Bilgi Yönetim Sistemine kayıt işlemleri ve kapsam dahilindeki ürün ve ambalaj grupları hakkında ise yine Konfederasyonumuzun 2022/89 sayılı genelgeleri ile bilgilendirildiği;

Türkiye Çevre Ajansı tarafından, zorunlu depozito yönetim sistemi uygulamalarına yönelik olarak 25 Nisan 2022 tarihinde http://tuca.gov.tr adresinde yayımlanan “Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar” idari, teknik ve mali hususlar da detaylandırılarak yeniden düzenlenmiş ve Türkiye Çevre Ajansı internet sitesinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Usul ve Esasların;
•     Birinci bölümünde, amaç, kapsam, dayanak ve tanımlar,
•     İkinci bölümünde, genel ilke ve esaslar ile görev, yetki ve yükümlülükler,
•     Üçüncü bölümünde, zorunlu depozito yönetim sistemi uygulamalarının kapsamına ve kapsamın uygulanmasına ilişkin esaslar,
•     Dördüncü bölümünde zorunlu depozito yönetim sistemi kapsamındaki ambalajların sağlaması gereken kriterlere ilişkin esaslar ve tescil işlemleri,
•     Beşinci bölümünde, iade noktalarına ilişkin esaslar ve tescil işlemleri,
•     Altıncı bölümünde sistem kapsamında kullanılacak makine ve ekipmanlara ilişkin esaslar ve tescil işlemleri,
•     Yedinci bölümünde doğrulama tesislerine ilişkin esaslar ve tescil işlemleri,
•     Sekizinci bölümünde, depozito saha uygulama planına ilişkin hususlar,
•     Dokuzuncu bölümünde, mali hususlar
Düzenlenmiş olup;
     Zorunlu Depozito Yönetim Ssitemi (DYS)’nin kurulması, işletilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik maliyetlerin karşılanmasında piyasaya sistem kapsamındaki ambalajlı ürünleri arz eden ve piyasaya süren olarak tanımlanan işletmelerin temsiliyet payları ile orantılı olarak asli sorumluluğu bulunmakla birlikte, sistem kapsamındaki ambalajlı ürünleri tüketicilere/kullanıcılara bedelli ve/veya bedelsiz olarak ileten/sunan/teslim eden tarafların da sorumlulukları mevcuttur. Sistem ilişkin mali sorumlulukların belirlenmesi ve taraflara dağılımı ile ilgili hususlar Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile yapılan düzenlemelere uygun olarak Ajans tarafından ayrıca belirlenecektir.

-2-

Zorunlu DYS kapsamındaki ürünleri bu sistem kapsamındaki ambalajlar ile piyasaya arz edecek piyasaya sürenlerin ve/veya piyasaya sürenler adına ambalajlı ürün üreten/temin eden tedarikçilerin öncelikle Zorunlu Depozito Bilgi Yönetim Sistemi (DBYS)’ye kayıt olmaları ve bu ambalajlarını sistem kapsamında tescil ettirmeleri zorunludur. DBYS’ye kaydı yapılmış ancak tescil edilmemiş ambalajlı ürünler piyasaya arz edilemez, tüketicilere/kullanıcılara bedelli ve/veya bedelsiz olarak verilemez/satılamaz, dağıtılamaz. Sistem kapsamındaki depozitolu ambalajların etiketlerini üretenlerin veya ürün etiket bilgilerini ambalaj üzerine doğrudan işleyerek üretim yapan firmaların DYS logosuna yönelik özel mürekkep uygulamaları dahil sistem kapsamında gösterecekleri faaliyetleri için DBYS’ye kayıt olarak Ajans ve/veya DBYS Operatörü (Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü) tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde hareket etmeleri zorunludur.

Zorunlu DYS kapsamındaki ambalajlı ürünlerin ilk defa piyasada yer almasına yönelik teslimlerden nihai kullanıcı/tüketiciye verilmesini de içeren devir/teslimlere kadar olan tüm süreçte ambalajlı ürünleri teslim alanlardan depozito ücretinin tahsil edilmesi zorunludur. Piyasaya sürenlerin, depozito ücretini Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine göre belirlenen miktar ve süre içerisinde Ajans hesabına aktarmaları gerekmektedir.

Zorunlu DYS kapsamındaki ambalajlı ürünleri tüketicilere / kullanıcılara sunan satış noktalarının tüketici/kullanıcılara getirilen depozitolu boş ambalajların geri alınması konusunda sisteme dahil olarak hizmet vermeleri zorunludur. Satış noktaları haricindeki diğer tüm iade noktaları için de aynı zorunluluklar geçerlidir. Alkollü içecek satışı yapılmayan satış noktalarınca alkollü içecek ambalajlarının geri alınmasından imtina edilebilir.

Zorunlu DYS kapsamında yer alan tüm taraflar, uygulamanın her aşamasında çevre ve insan sağlığını koruyacak gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Taraflar Zorunlu DYS kapsamındaki faaliyetleri için ilgili diğer mevzuat uyarınca almaları gereken her türlü izni almak zorundadırlar.

DBYS ve Depozito Saha Yönetim Sistemi (DSYS) Operatörleri tarafından gerçekleştirilen tüm iş ve işlemlerin Ajans onayı ve koordinasyonu ile yürütülmesi esas olup DBYS ve DSYS operatörlerince yürütülecek olan bu iş ve işlem süreçleri sistem dahilindeki tüm taraflar için bağlayıcıdır.

Zorunlu DYS kapsamındaki tüm taraflar ile bu taraflara ait tesis, araç ve ekipmanların kayıtları ve sistem dahilindeki tüm süreç Ajansın Depozito Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

Depozito Yönetim Sistemine katılım zorunluğu getirilen ambalajların onay işlemlerine ilişkin süreç belirli kriterler, koşullar ve ücretlendirmeler çerçevesinde DBYS üzerinden yürütülür. Tescil edilmeden piyasaya arzı gerçekleştirilen ambalajlı ürünlerin piyasaya sürenleri ile bu ambalajlı ürünleri satan satış noktaları hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca işlem tesis edilecektir.

-3-

Usul ve Esasların Ek-1 ve Ek-2’sinde 1., 2. ve 3. Sınıf olarak tanımlı ambalajlarla piyasaya arz edilecek 1.sınıf olarak tanımlı ürünlerin piyasaya sürenleri tarafından; en geç 01/01/2023 tarihine kadar DBYS üzerinden tescil sürecini başlatmaları ve tescil edilmiş ambalajlı ürünlerini 01/01/2023 tarihinden itibaren depozitolu olarak piyasaya sürmeye başlamaları zorunlu olup 01/07/2023 tarihi itibari ile DBYS üzerinden tescil edilmemiş ambalajların piyasaya sürülmesi yasaktır.

Usul ve Esasların Ek-1’inde yer alan ambalajlarla piyasaya arz edilecek, Ek-2’de 2., 3. Ve 4. sınıf olarak tanımlı ürünler için tescil işlemlerine ve depozitolu olarak piyasada yer almalarına ilişkin geçiş tarihleri Ajans tarafından ayrıca düzenlenmek sureti ile yayımlanarak yürütülecektir.

Piyasaya sürenlerin zorunlu DYS kapsamında tescil edilmiş ambalajlı ürünlerini piyasaya sürmeye başlamaları gereken tarih itibari ile, halihazırda piyasada olan ambalajlı ürünler ile piyasaya sürülmek üzere beklettikleri (ithalat işlemleri başlatılmış olanlar dahil) ambalajlı ürünlerini 6 ay süre ile piyasaya sürebilmeleri (satıcılara ve tüketicilere satışı/teslimi) mümkün olabilecektir. Bu ürünlerin satış noktalarında tüketicilere satışı/teslimi için ise süre bu ürünlerin raf ömrü kadardır. Bu süreler sonunda, kapsama alınmış ambalajlı ürünlerden Zorunlu DYS’ye dahil olmayanların piyasa içinde devri, satışa konu edilmesi, tüketime/kullanıma sunulması şeklinde piyasada yer alması yasak olacaktır.

Ajans tarafından, Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına ilişkin Usul ve Esasların uygulanmasında birliği sağlamak, uygulama sırasında doğacak tereddüt ve aksaklıkları gidermek üzere açıklamalar ve ihtiyaç duyulan konularda da ilave bölümler eklemek sureti ile düzenlemeler yapılabilecek ve Ajansın internet sitesi https://tuca.gov.tr üzerinden yayımlanarak duyurulacaktır.

Bahse konu Usul ve Esaslara genelge ekinde de ayrıca yer verilmiş olup, ilgili tüm taraflarca zorunlu depozito yönetim sistemine ilişkin uygulamaların bu düzenlemeye uygun olarak gerçekleştirilmesi gerektiği” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve söz konusu usul ve esasların ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                          Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                            Başkan

Ek: Zorunlu DYS Usul ve Esaslar

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 27.Aralık.2022 Saat 16:02
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma