Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2022 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2022 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 106 Sayılı Genelge (Depozito Bilgi Yönetimi) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3759

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 106 Sayılı Genelge (Depozito Bilgi Yönetimi)
    Gönderim Zamanı: 29.Eylül.2022 Saat 16:06
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2022/1124                                                                                          29.09.2022
KONU : Depozito Bilgi Yönetimi.

ODALARA (2022/106) SAYILI GENELGE

İlgi : Konfederasyonumuzun 20.09.2022 tarih 2022/88 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun İlgide kayıtlı genelgesinde; “Türkiye Çevre Ajansı tarafından Ulusal ölçekte zorunlu Depozito Yönetim Sisteminin kurulması ve işletilmesine yönelik sürdürülebilir bir sistem oluşturulması amacıyla çalışmalar yürütüldüğü, yürütülen çalışmalar doğrultusunda Depozito Bilgi Yönetim Sisteminin (DBYS) kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye Çevre Ajansı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında Piyasaya Süren konumundaki firmalar için “DYBS Ön Kayıt Ekranları” hazırlanarak faaliyete alındığı ve Türkiye Çevre Ajansının web sitesi (https://tuca.gov.tr/) üzerinden de duyurusunun yayınlandığı belirtilmektedir.

Bu çerçevede, Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi kapsamında 0,1 litre ile 3 litre arasında hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı ürünleri Piyasaya Sürenlerin Depozito Bilgi Yönetim Sistemine Ön Kayıt işlemleri 05.09.2022 tarihi itibari ile başlamış olup,

Piyasaya Sürenlerin (piyasaya arz yöntemine bağlı olmaksızın, bir ürünü Yönetmelik kapsamındaki ambalajlar ile paketleyen/dolduran/gerçek veya tüzel kişi, üretici/doldurucu tarafından doğrudan piyasaya arz edilmemesi/sürülmemesi durumunda ise ambalajların üzerinde adını ve/veya ticari markasını kullanan gerçek veya tüzel kişi, üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen temsilci ve/veya ithalatçı) 30.09.2022 tarihine kadar ön kayıt işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Cam, pet ve alüminyum ambalajlı ve kapsam dahilindeki 0,1 litre ile 3 litre dahil ürün grupları,
-     Alkolsüz içecekler (kola, aromalı ve/veya meyveli içecekler, aromalı ve/veya meyveli doğal mineralli içecekler, aromalı su, tonik, diğer meşrubatlar vb.)
-     İçme ve kaynak suları
-     Doğal mineralli sular
-     Aromatize edilmişler dahil alkollü ve alkolsüz biralar
-     Malt içecekleri
-     Enerji İçecekleri
-     Sporcu İçecekleri
-     Şaraplar, distile ve damıtma yoluyla elde edilen alkollü içecekler
-     Meyve oranı % 50 ve altında olan meyve suları/nektarları
-     Meyve oranı % 50’nin üstünde olan meyve suları/nektarları
-     Süt ve içilebilir özellikteki süt ürünleri

Şeklinde belirlenmiştir.

Söz konusu duyuru ve “KULLANICI GİRİŞİ” platformuna https://tuca.gov.tr/duyuru/depozito-bilgi-yonetim-sistemi-dpys-on-kayit-duyurusu/24 adresi üzerinden ulaşılabileceği belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve konunun ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                          Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                          Başkan

DAĞITIM : İlgili Odalara.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 12.Ekim.2022 Saat 10:55
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme