Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2022 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2022 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 004 Sayılı Genelge (Aday Çırak ve İşletmelerde...) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3759

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 004 Sayılı Genelge (Aday Çırak ve İşletmelerde...)
    Gönderim Zamanı: 12.Ocak.2022 Saat 11:18
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2022/30                                                                                       06.01.2022
KONU : Aday Çırak ve İşletmelerde Mesleki Eğitim Gören
              Öğrencilere Devlet Katkısı Ödemelerinde Sürenin Uzatılması.

ODALARA (2022/4) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 05.01.2022 tarih 3 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Bilindiği üzere, aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine ilişkin alt sınırlar ile bu ücretlere yönelik Devlet katkısı ödemelerinin süresinin uzatılması hakkındaki 5063 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve eki 05.01.2022 tarihli ve 31710 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre;
     3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun geçici 12’nci maddesi uyarınca aday çırak ve çıraklar ile anılan Kanunun 18’inci maddesine göre işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere aynı Kanunun 25’inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında yapılacak ödemelerin asgari ücretin net tutarının yüzde otuzundan, kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12’nci sınıf öğrencilerine yapılacak ödemelerin asgari ücretin yüzde ellisinden az olamayacağına dair süre ile mesleki eğitim merkezi programı dışındaki okul ve kurumlarda öğrenim gören öğrencilere ödenebilecek en az ücretin, yirmiden az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisinin , yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte birinin, mesleki eğitim merkezi programına devam eden öğrencilere ödenebilecek en az ücretin ise tamamının 25/08/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 53’üncü maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendinin (h) alt bendi için ayrılan tutardan Devlet Katkısı olarak ödenmesine ilişkin süre, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından itibaren 5 (beş) eğitim ve öğretim yılı uzatıldığı” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                            Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                                    Başkan

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 21.Ocak.2022 Saat 11:05
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme