Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2021 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2021 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 161 Sayılı Genelge (Yönetim Kurulu Faaliyet Rapor) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3763

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 161 Sayılı Genelge (Yönetim Kurulu Faaliyet Rapor)
    Gönderim Zamanı: 04.Kasım.2021 Saat 09:36
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2021/869                                                                                     28.10.2021
KONU : Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu

ODALARA (2021/161) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 26.10.2021 tarih 145 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Bilindiği üzere Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Hakkında Tebliğ” 7 Şubat 2020 Cuma günü ve 31032 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur.

Söz konusu Tebliğin; “Yönetim Kurulu faaliyet raporunun dönemi başlıklı 5 inci maddesinin birinci fıkrasında “Faaliyet Raporu, olağan genel kurulun yapıldığı yılın 1 Ocak günü ile bir sonraki olağan genel kurulun yapılacağı tarihten önceki yılın 31 Aralık günü arasındaki dört yıllık dönemi kapsayacak şekilde her yıl için müstakilen hazırlanır; genel kurula birleştirilerek sunulur.”,

Yönetim Kurulu Faaliyet raporuna ilişkin genel hükümler başlıklı 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasında: “Faaliyet Raporu, genel kurul toplantısından on beş gün önce ESBİS üzerinden üyelerin bilgisine sunulur ve meslek kuruluşunun merkezinde ayrıca incelemeye açık tutulur. (…)”;

Uygulama başlıklı 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında: “Bu Tebliğin uygulanmasıyla ilgili tereddütlerin giderilmesinde Bakanlık yetkilidir.”,

Düzenlemelerine yer verilmiştir.

Öte yandan 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun Genel Kurul toplantıları ve çağrı başlığını taşıyan 42 inci maddesinde; “Oda Genel Kurullarının yönetim kurulu tarafından yapılacak çağrı üzerine, dört yılda bir olmak üzere ocak, şubat ve mart aylarında kuruluşun merkezinin bulunduğu yerde yapılacağı” hüküm altına alınmıştır.

Mezkür hükmün verdiği yetkiyle, ülkemizde kurulu bulunan esnaf ve sanatkarlar odalarının birçoğu 2022 yılı Ocak ayının ilk günlerinde olağan genel kurullarını gerçekleştirecek, bunun için söz konusu odaların ilk toplantı tarihinden en az 20/25 gün önce ESBİS’te süreci başlatmaları gerekecektir.

Bu nedenle, genel kurul toplantısına katılacaklar listesinin alınarak, genel kurulun yapılabilmesini teminen bilanço, gelir-gider hesapları ile yönetim kurulu faaliyet raporlarının en geç 15 Aralık 2021 tarihi itibariyle hazırlanarak genel kurula sunulabilmesi gerektiği yönündeki kanaatimizden hareketle, Konfederasyonumuzca Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden görüş talep edilmiştir.

Bakanlıktan gelen cevabi yazıda, “2022 Ocak ayının ilk günlerinde olağan genel kurullarını gerçekleştirecek olan esnaf ve sanatkar odalarının, bilanço, gelir-gider ve yönetim kurulu faaliyet raporlarının 15 Aralık 2021 tarihi itibariyle hazırlanabileceği; bilanço, gelir-gider ve yönetim kurulu faaliyet raporuna dahil edilmeyen döneme (15 gün) ilişkin hususların olağan genel kuruldan sonra yapılacak ilk genel kurulda genel kurulun bilgisine sunulabileceği” yönünde görüş bildirildiği” belirtilmektedir.

Bilgilerinize rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                             Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                                    Başkan

Ek: Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Hakkında Tebliğ.

DAĞITIM: TÜM ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 08.Kasım.2021 Saat 15:58
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme