Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2021 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2021 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 046 Sayılı Genelge (Haftalık Tematik Denetimler) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3752

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 046 Sayılı Genelge (Haftalık Tematik Denetimler)
    Gönderim Zamanı: 08.Mart.2021 Saat 11:08
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2021/208                                                                                    08.03.2021
KONU : Haftalık Tematik Denetimler.

ODALARA (2021/46) SAYILI GENELGE

İlgi : İçişleri Bakanlığı’nın 05.03.2021 tarih 3977 sayılı yazısı.

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın İlgide kayıtlı ekte sureti bulunan yazısında; “Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin denetlenmesinde de denetimin sürekliliği, planlı icrası ve konu bazlı/tematik şekilde 7/24 esasına göre süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması ve kapsamdaki tüm alanların ihmal edilmeden denetlenmesi önem arz etmektedir.

Bu çerçevede;
1-     İl bazında yumuşatılan tedbirlerden ötürü salgın boyutuyla yeni olumsuzlukların ve vaka artışlarının yaşanmaması için denetim ekipleri marifetiyle yapılacak çalışmaların haftalık bir program dahilinde icra edilmesi, denetim programları oluşturulurken hiçbir alanın denetim dışı kalmasına müsaade edilmeksizin haftalık konu/faaliyet bazlı planlamaların yapılması gerekmektedir.

Bu doğrultuda 06.03.2021 cumartesi günüden itibaren bir haftalık konu bazlı tematik genel denetim faaliyeti gerçekleştirilecek olup günler itibariyle denetlenecek alanlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

6 Mart Cumartesi Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane gibi yeme
                                içme yerleri ile kahvehane, kıraathane, kır/çay bahçesi,
                                dernek lokali gibi umuma açık yerler
7 Mart Pazar        Otel ve konaklama tesisleri, kayak otelleri ve tesisleri
8 Mart Pazartesi   Şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan her
                                 türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile
                                 havalimanı/gar/otogar gibi yerler
9 Mart Salı             Berberler/kuaförler/güzellik merkezleri, hamamlar,
                                saunalar, masaj salonları
10 Mart Çarşamba İnternet kafeler/salonları, düğün ve/veya nikah salonları,
                                  lunapark/tematik parklar, ganyan, iddaa ve milli piyango
                                  bayileri
11 Mart Perşembe Cadde, sokak, meydan gibi yerlerde maske denetimi, halı
                                  sahalar, spor tesisleri ile cami ve mescitler
12 Mart Cuma        AVM’ler, marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar,
                                 kuruyemişçiler
          Kurulma/faaliyette bulunma süresi yöreden yöreye farklılık gösteren pazaryeri/semt pazarı, sosyete pazarı gibi yerlerin kurulu olduğu/faaliyette bulunduğu günlerde denetlenmesi sağlanacaktır.

2- Denetim faaliyetlerinde kolluk kuvvetlerinde kolluk kuvvetlerinin yanı sıra tüm kamu ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve meslek odalarından azami seviyede destek (personel, araç, malzeme vb) alınacaktır.
3-Sahada denetim faaliyetleri yürüten ekiplerin çalışmalarına günün belirli saatlerinde valiler, vali yardımcıları, kaymakamlar, il/ilçe müdürleri tarafından nezaret edilecek ve kamuoyundaki denetim faaliyetlerinin görünürlüğüne önem verilecektir.
4-Denetimlerde başta ticaret sanayi odası, esnaf odası, ziraat odası ve şoförler odası gibi meslek kuruluşları olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının katılımına önem verilerek bu kurumların rehberlik edici otokontrolü sağlayıcı yönünden azami istifade edilecektir.
5-Denetim ekiplerinde sahada yapılacak denetimlerde rehberlik edici ve vatandaşlarımız ile işyerlerini kurallara uymaya/sorumlu davranmaya davet eden bir yaklaşım sergilenecektir. Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallar suiistimal edilmeyecek, gerekli idari işlem uygulamasından imtina edilmeyecektir.
6-Denetim çalışmaları İSDEM’e anlık olarak girilecektir.

Vali ve Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetle neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195.maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı” belirtilmektedir.

Yukarıda haftalık tematik denetim günlerinde Odanızca belirlenen Denetim ekibince ilgili meslek gruplarında denetimlerin yapılması, denetim sonuçlarının anında İSDEM’e girilmesi, Efeler İlçemizde bulunan Odalarımızın ekte gönderilen denetim raporu formunu doldurarak Genel Sekreter Yardımcısı Lütfiye ARICAN’a ait 0 537 650 02 50 numaraya saat 18.oo’e kadar watsapp üzerinden göndermeleri gerekmektedir.

Bilgi edinilmesi ve gereği önemle rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                               Selahittin ÇETİNDOĞAN
     Genel Sekreter                                                                     Başkan

EKİ :
a-     3 sayfa İçişleri Bakanlığı yazısı.
b-     1 sayfa Efeler İlçemizde bulunan Odalarımız İçin günlük Denetim Raporu Formu.

DAĞITIM : TÜM ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 15.Mart.2021 Saat 10:58
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme