Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2020 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2020 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 244 Sayılı Genelge (31 inci Mesleki Eğitim Kurulu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3770

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 244 Sayılı Genelge (31 inci Mesleki Eğitim Kurulu)
    Gönderim Zamanı: 09.Kasım.2020 Saat 11:47
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2020/1108                                                                             06.11.2020
KONU : 31 inci Mesleki Eğitim Kurulu Kararları

ODALARA (2020/244) GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 05.11.2020 tarih 177 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Kapsamında oluşturulan Mesleki Eğitim Kurulu; mesleki ve teknik eğitim programlarının uygulandığı her tür ve derecedeki örgün, yaygın ve çıraklık eğitimi, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitimin planlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi konularında karar almak ve Bakanlığa görüş bildirmekle görevlidir.

Söz konusu Mesleki Eğitim Kurulunun 06/10/2020 tarihinde Webinar şeklinde Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER başkanlığında yapılan 31. Toplantısında; Mesleki Eğitim Merkezi Programlarında uygulanan alan ve dallar, 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer alan hedefler ve politikalar doğrultusunda, teknolojik değişimlerde dikkate alınarak yeniden değerlendirilmiş ve alınan kararlar 25 Ekim 2020 tarihli ve 31285 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Buna göre;
•     3308 sayılı Kanuna göre mesleki eğitim merkezi programları kapsamında; kapsama alınan, kapsamdan çıkarılan, alan/dal adı değişen, ala ile ilişkilendirilen ve ayrılan/bileşen (Ek-2) listede bulunan meslek alan ve dallarının, güncellenen (Ek-1) listeye göre kurul kararlarının Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren uygulanmasına,

•     3308 sayılı Kanuna göre, Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Programları kapsamında; kapsama alınan, kapatılan veya birleştirilen alan ve dalların güncellenerek (Ek-3) listeye göre kurul kararlarının Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren uygulanmasına karar verilmiştir.

Öte yandan, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun Geçici-10’uncu maddesinde; bu Kanun kapsamı dışındaki mesleklerde, mesleki belgelerin verilmesi işlemi, o meslek kapsama alınıncaya kadar ilgili meslek kuruluşlarınca mevzuat doğrultusunda yapılacağı, Geçici-9’uncu maddesinin 2’fıkrasında da; çalıştığı meslek dalı çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınmadan önce meslek odalarınca mevzuata uygun olarak verilmiş kalfalık ve ustalık belgelerinin, mesleğin o ilde kapsama alınmasından sonra Bakanlıkça yeni belgeler ile doğrudan değiştirileceği, hüküm altına alınmıştır.

-2-

Dolayısıyla,
•     31.Mesleki Eğitim Kurulu kararları ve ekinde yer alan tabloların teşkilatımızca incelenmesi ve yapılacak olan 32. Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında görüşülmek üzere, 3308 sayılı Kanunun kapsamına alınması veya kapsamdan çıkarılması istenen meslek dallarının Konfederasyonumuza iletilmesi,

•     31. Mesleki Eğitim Kurulu kararları ile birlikte, 3308 sayılı Kanun kapsamına yeni alınan meslek dallarında, 25 Ekim 2020 tarihinden itibaren odalarımız tarafından belge (ustalık, kalfalık) düzenlenmemesi;

•     Daha önce kapsam dışı meslekler listesinde iken; 31. Mesleki eğitim Kurulu kararları ile birlikte 3308 sayılı Kanun kapsamına yeni alınan meslek dallarında; teşkilatımızca mevzuata uygun olarak verilmiş kalfalık ve ustalık belgeleri var ise; bu belgelerin Milli Eğitim Bakanlığınca verilecek belgeler ile değiştirilebilmesi için, ilgili esnaf ve sanatkarlarımızın illerindeki denklik işlemlerini yürüten Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapabilecekleri” belirtilmektedir.

Bilgilerinize rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                       Başkan

Ek: Milli Eğitim Bakanlığı yazısı ve MEK Kararları ve Ekleri (17 Sayfa)

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 13.Kasım.2020 Saat 10:27
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme