Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2020 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2020 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 235 Sayılı Genelge (Okul Gıdası Hakkında Tebliğ) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3770

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 235 Sayılı Genelge (Okul Gıdası Hakkında Tebliğ)
    Gönderim Zamanı: 23.Ekim.2020 Saat 15:43
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2020/1051                                                                                  23.10.2020
KONU : Okul Gıdası Hakkında Tebliğ.

ODALARA (2020/235) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 22.10.2020 tarih ve 170 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren, kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların okul gıdası onay şartlarını ve bu gıdalarda .kullanılacak okul gıdası logosuna ilişkin hususları belirlemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca “Okul Gıdası Hakkında Tebliğ” 22 Ekim 2020 tarihli ve 31282 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu Tebliğ ile 20/06/2019 tarihli ve 30807 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ (Tebliğ No:2019/29) yürürlükten kaldırılmıştır.

Buna göre;
          Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların ambalajında Tebliğin Ek-2’sinde yer alan Okul Gıdası Logosunun bulunması zorunludur.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda .işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalar için Tarım ve Orman Bakanlığından Okul Gıdası Onayı alınması zorunludur. Tarım ve Orman Bakanlığından okul gıdası onayı almamış gıdalarda Okul Gıdası Logosu kullanılamaz. Okul gıdası onayı ile ilgili söz konusu hükümler 06/09/2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Bu Tebliğ kapsamında üretilen ürünlerde 04/10/2016 tarihli ve 29847 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği kapsamında yer alan ve/veya oyuncak olarak kullanılması muhtemel olan madde ve malzemeler gıda ambalajı olarak kullanılamayacaktır.

Okul gıdası kriterleri Sağlık Bakanlığınca belirlenecektir. Sağlık Bakanlığı belirlemiş olduğu okul gıdası kriterlerini Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı internet sayfasında yayımlanacaktır.

Okul gıdası Logosu bulunan ürünler, bakkal, market ve benzeri perakende işletmelerde de satışa sunulabilecektir.

-2-

Gıda işletmecisi, bu Tebliğ kapsamında okul gıdası onay işlemleri için Tebliğin Ek-3’ünde yer alan Başvuru Dilekçesi ile Ek-1’de yer alan Okul Gıdası Onay Başvurusunda İstenen Bilgi ve Belgelerden oluşan dosya ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne müracaat edecektir. Bu hüküm 06.09.2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satılan okul gıdalarının denetimi Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılacaktır. Gerekli görülmesi halinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı il müdürlükleri temsilcilerinden de birer kişi katılım sağlayacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe müdürlükleri tarafından yapılan denetimlerde, Okul Gıdası Logosu bulunmayan gıdaların, satışını/sunumunu yapan gıda işletmelerinin tespit edilmesi halinde işletmeler ile bulundukları okulları, gerekli tedbirlerin alınması amacıyla aylık olarak Milli Eğitim Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine bildirilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurum müdürlükleri; Okul Gıdası Logosu bulunmayan gıda satışı yapan işletmeler hakkında 09/02/2012 tarihli ve 28199 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim bakanlığı Okul Aile birliği Yönetmeli kapsamında gerekli tedbirleri alır ve Tarım ve Orman Bakanlığına bilgilendirir.

Tarım ve Orman Bakanlığı bu Tebliğin uygulanmasında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapabilecektir.

Bu tebliğ hükümlerine aykırı davrananlar hakkında Bakanlıklar ilgili Mevzuat çerçevesince idari yaptırımları uygulayacakları” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                     Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                       Başkan

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 02.Kasım.2020 Saat 17:11
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme