Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2020 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2020 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 228 Sayılı Genelge (Mesleki Eğitim Merkezi Diplom) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3759

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 228 Sayılı Genelge (Mesleki Eğitim Merkezi Diplom)
    Gönderim Zamanı: 05.Ekim.2020 Saat 14:14
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2020/1011                                                                             02.10.2020
KONU : Mesleki Eğitim Merkezi Diploma Telafi Programı.

ODALARA (2020/228) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 02.10.2020 tarih 162 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesi; “Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Konfederasyonumuza gönderilen 30.09.2020 tarihli ve 13785820 sayılı yazıda;

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 35’inci maddesinin 1’inci fıkrasında “kapsamı, şartları ve süresi Bakanlıkça belirlenen telafi eğitim veya tamamlayıcı eğitime katılan ve bu eğitim sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan kalfa, usta ve ortaöğretim kurumu mezunlarına, bitirdikleri meslek alanının diploması verilir.” Hükmünün yer aldığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 66’ıncı maddesinde de “3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 35’inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında meslek lisesi mezunu olmak isteyen ortaöğretim kurumu mezunlarıyla ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu bitiren kalfa ve ustalara, Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen takvime göre, telafi programı uygulanır.” Hükmüne yer verildiği,

Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 19/07/2019 tarihli ve 18 sayılı kararında; Mesleki Eğitim Merkezine kayıt yaptıran öğrenciler diploma alabilmek için Bakanlıkça belirlenen fark derslerini öğrenimleri süresince alabileceklerine yer verildiği ve aynı kurulun 22/05/2020 tarihli ve 10 sayılı kararında da “Mesleki Eğitim Merkezleri Haftalık Ders Çizelgesi ve Diploma Programı” yayımlanarak, 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren mesleki eğitim merkezlerinde diploma programının kademeli olarak uygulanmaya başlandığı,

Bakanlıkça ilgili mevzuat çerçevesinde yapılan çalışmalar neticesinde; en az ortaokul ve imam-hatip ortaokulu mezunlarından daha önceki yıllarda mesleki eğitim merkezlerinden kalfalık ve ustalık belgesi almış olanların da diploma sahibi olabilmelerine imkan sağlandığı” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ilgili MEB yazısı genelgemiz ekinde gönderilmiş olup; daha önceki yıllarda mesleki eğitim merkezlerinden kalfalık ve ustalık belgesi almış olanların da mesleki eğitim merkezlerine başvuru yaparak diploma sahibi olabileceklerinin, ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Lütfiye ARICAN                                                     Selahittin ÇETİNDOĞAN
Genel Sekreter Yrd.                                                                     Başkan

EK: Meb Yazısı ve Ekleri (1 adet -4 Sayfa)

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 09.Ekim.2020 Saat 10:28
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme