Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2020 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2020 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 13 Sayılı Genelge (Satış Belgesi Süre Uzatım İşle) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3754

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 13 Sayılı Genelge (Satış Belgesi Süre Uzatım İşle)
    Gönderim Zamanı: 27.Ocak.2020 Saat 10:31
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2020/88                                                                                       24.01.2020
KONU : Satış Belgesi Süre Uzatım İşlemi.

ODALARA (2020/13) SAYILI GENELGE

İlgi : Konfederasyonumuzun 23.01.2020 tarih 9 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Hatırlanacağı üzere, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 15 inci maddesi uyarınca 2020 yılı için uygulanacak satış belgesi ve süre uzatımı işlemi bedelleri Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenerek 22 Ocak 2020 Çarşamba günü ve 31016 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış ve Konfederasyonumuzun 2020/8 sayılı genelgesi ile teşkilatımıza duyurulmuştu.

Bu defa Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığından alınan 22 Ocak 2020 günlü ve E-265472 sayılı yazıda;
     “Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14’üncü maddesi uyarınca; 2019 yılı ve öncesinde düzenlenen ve 31.12.2019 tarihi itibariyle geçerliliğini koruyan satış belgeleri için Ocak ila Mart aylarına isabet eden dönemde süre uzatım işleminin yapılması gerektiği,

Satış belgeleri için 31 Mart 2020 Salı günü mesai saati sonuna kadar süre uzatım işlemi yapılmadığı takdirde, anılan tarihten sonra ürün (tütün mamulü, alkol ve alkollü içki) satın alınmasının mümkün olamayacağı ve satıcıların mevcutlarında bulunan ürünleri Nisan ayı sonuna kadar tasfiye edecekleri, Nisan ayının sona ermesini müteakip ürün satışının tespiti halinde 4733 sayılı Kanunun 8’inci maddesinin beşinci fıkrasının ilgili bentleri gereğince idari para cezası yaptırımı uygulanacağı ve satışa sunulan ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirileceği,
     Faaliyetine devam etmesine rağmen süre uzatım işlemi yapmaması nedeniyle satış belgesi geçerliliğini yitirecek olan satıcıların (alkollü içki satıcıları için uygulanan mesafe şartı dahil) güncel mevzuat hükümlerine uygun olarak yeniden satış belgesi başvurusunda bulunmaları gerekeceği;

İlgili mevzuat kapsamında 2020 yılı satış belgesi süre uzatım işlemleri, https://www.tarimorman.gov.tr/TADB/Duyuru/212/2020-Yili-Satis-Belgesi-Sure-Uzatim-Islemine-Ilıskin-Duyuru adresinde açıkça anlatıldığı üzere, tütün mamulü ve/veya alkollü içki satışı yapan perakende satıcılar ile toptan satıcıların, açık alkollü içki satıcılarının ve nargile sunum uygunluk belgesi sahibi satıcıların işlem bedelini Ziraat bankası kanalıyla Bakanlık hesabına yatırmalarının ardından Bakanlığın il/ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları ve işlemin belge üzerinde gösterilmesini sağlamaları şeklinde gerçekleştirilebileceği” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Lütfiye ARICAN                                                                       Selahittin ÇETİNDOĞAN
Genel Sekreter Yard.                                                                                 Başkan

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 30.Ocak.2020 Saat 14:23
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme