Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2020 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2020 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 4 Sayılı Genelge (Vergi Düzenlemeleri Hk) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3754

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 4 Sayılı Genelge (Vergi Düzenlemeleri Hk)
    Gönderim Zamanı: 10.Ocak.2020 Saat 15:36
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2020/30                                                                                     08.01.2020
KONU : Vergi Düzenlemeleri Hk.

ODALARA (2020/4) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 07.01.2020 tarih 2 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Bilindiği üzere Vergi Usul Kanunu ile diğer vergi kanunlarında yer alan maktu tutarlardaki vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları, her yıl, bir önceki yıla ait yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle yeniden belirlenmektedir. Maliye Bakanlığı, 2019 yılına ait yeniden değerleme oranını % 22,58 olarak açıklamıştır. Yeniden değerleme oranına göre belirlenen ve 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olan bazı vergi ve harç tutarları aşağıda belirtilmiştir.

Fatura Kesme ve Amortisman Sınırı Yükseldi
     2019 yılında 1.200 TL olarak uygulanan fatura kesme zorunluluğuna ilişkin tutar 2020 yılı için 1.400 TL’ye yükselmiştir. 2020 yılında mal ve hizmet satışları tutarının 1.400 TL’yi geçmesi halinde perakende satış fişi veya yazarkasa fişi yerine fatura kesilmesi zorunludur. Ayrıca, tutarı ne olursa olsun, müşterinin talep etmesi halinde her türlü mal ve hizmet satışlarında fatura düzenlenmesi gerekmektedir.

Amortisman sınırı da 2020 yılında 1.400 TL olarak belirlenmiştir. Gerçek usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarlarımız 2020 yılında 1.400 TL’nin (KDV hariç) altındaki demirbaş, makine ve amortismana tabi diğer iktisadi kıymetleri doğrudan gider yazabileceklerdir.
     Bilanço Usulüne Göre Defter Tutma Hadleri Artırıldı
     Esnaf ve sanatkarların, alım – satım işi ile uğraşanların 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren, yıllık alış tutarları 280.000 TL’yi, yıllık satış tutarları 390.000 TL’yi alım-satım işinin dışındaki işlerle uğraşanların 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren yıllık gayrisafi iş hasılatı 140.000 TL’yi, hem alım-satım hem de hizmet işlerini birlikte yapanların iş hasılatının 5 katı ile yıllık satış tutarlarının toplamı 280.000 TL’yi aşanlar, 2021 yılında birinci sınıf tüccar sayılacak ve bilanço esasına göre defter tutacaklardır.

BASİT USULE TABİ OLMANIN PARASAL ŞARTLAÖRI YENİDEN BELİRLENDİ.
2020 Yılında Kira Sınırı Büyükşehirlerde Yıllık 11.000 TL olarak uygulanacak.
     Basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarların, kiralamış oldukları işyerlerinin yıllık kira bedeli toplamı 2020 yılında büyükşehir belediye sınırları içinde 11.000 TL’yi, diğer yerlerde 7.000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Kira tutarları bu hadleri aşan esnaf ve sanatkarlar, (diğer şartları sağlasalar bile) 2021 yılının başından itibaren gerçek usulde vergiye tabi olacaklardır.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                     Selahittin ÇETİNDOĞAN
       Genel Sekreter                                                                            Başkan
DAĞITIM: TÜM ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 23.Ocak.2020 Saat 10:15
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme