Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2019 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2019 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 160 Sayılı Genelge (Oda Alacaklarının Tahsili) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3746

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 160 Sayılı Genelge (Oda Alacaklarının Tahsili)
    Gönderim Zamanı: 31.Aralık.2019 Saat 17:29
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2019/1528                                                                                   31.12.2019
KONU : Oda Alacaklarının Tahsili.

ODALARA (2019/160) SAYILI GENELGE

Bilindiği üzere; 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 14.maddesi içerisinde Oda Gelirleri, Yıllık Aidat ve Muhasebe İşlemlerinin Yapılmasından Elde Edilen Gelirler maddeleri ile hükme bağlanmıştır.

Yine aynı Kanunun 11.maddesinin (g) ve (n) bendleri ile Oda Yönetim Kurulunun görev ve yetkileri arasında “Oda üyelerinden yıllık aidatları elektronik ortamda tahsil etmek” ve “Muhasebe işlemlerini bilgisayar ortamında yerine getirmek ve üyelerin talebi doğrultusunda düzenlenen ve onanan belgeleri bilgisayar sisteminden yararlanarak vermek” hükme bağlanmıştır.

Birlik Yönetim Kurulunun görev ve yetkileri arasında da adı geçen Kanunun 22.maddesinin (d) ve (r) bendeleri ile “Odaların çalışmalarının mevzuat ve oda ana sözleşmesi esasları içinde yürütülmesini sağlamak üzere gerekli görülecek zamanlarda, işlemlerini incelemek ve alınması gerekli tedbirler hakkında bildirimde bulunmak” ve “Üye odalardan gelen yıl sonu bilanço ile gelir ve gider cetvellerini incelemek, odalara yol gösterici tavsiyelerde bulunmak ve 15.maddenin (c) bendine göre değerlendirmek…” hükme bağlanmıştır.     

Bu yasal zorunluluklara istinaden Odalarımızdan gelen bilanço ile gelir ve gider cetvellerinin incelenmesi sonucu Odalarımızın üyeleri üzerinde çok fazla miktarda yıllık aidat ve basit usul muhasebe ücreti alacağının olduğu tespit edilmiştir.

Yukarıda belirtilen kanuni hükümler doğrultusunda oda aidatlarının Nisan ve Ekim aylarında düzenli tahsilinin yapılmaması, basit usul muhasebe ücretlerinin aylık olarak üyeden tahsil edilmemesi sonucu Oda gelirlerinde düşüşe sebep olmakta ve aynı zamanda Oda Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun yasal görevini yerine getirmemesi nedeniyle Oda maddi zarara uğratılmaktadır.

Odanın maddi zarara uğratılmaması, belirtilen görevlerin yerine getirilmesi için üyeler üzerinde biriken aidat ve muhasebe ücretlerinin 2020 yılında mutlaka tahsili yoluna gidilmesi hususunda bilgi edinilmesi ihtaren rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                  Selahittin ÇETİNDOĞAN
     Genel Sekreter                                                                     Başkan

DAĞITIM : TÜM ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 08.Ocak.2020 Saat 16:29
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme