Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2019 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2019 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 71 Sayılı Genelge (Denetim Kurullarının Çalışma..) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3763

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 71 Sayılı Genelge (Denetim Kurullarının Çalışma..)
    Gönderim Zamanı: 15.Mayıs.2019 Saat 09:33
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2019/683                                                                                09.05.2019
KONU : Denetim Kurullarının Çalışma Usulü
             ve Düzenlenecek Raporlar Hk.

ODALARA (2019/71) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 08.05.2019 tarih 1235 no.lu 59 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden alınan 03.05.2019 tarih ve E-00043955876 sayılı yazıda; “5362 sayılı Kanunun 58’inci maddesi uyarınca Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşlarında Denetim Kurullarının Çalışma Usulü ve Düzenlenecek Raporlar Hakkında Tebliğin 20.11.2015 tarihli ve 25938 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulduğu, bu Tebliğde, aylık rapor, dönem sonu raporu, Bakanlık talimatına istinaden Birlik Denetim Kurulunca Odalarda yapılacak denetim ile raporlara ilişkin genel ilkelerin ayrıntılı anlatıldığı;

Diğer taraftan Kanunun 52’inci maddesinde kuruluş amaçları dışında faaliyet gösteren veya bu Kanunda belirtilen asli görevlerini Bakanlığın uyarısına rağmen yerine getirmeyen esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine Bakanlığın veya bu kuruluşların bulundukları yer Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine o yerdeki asliye hukuk mahkemesince karar verileceği,

59’uncu maddesinde ise esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının yetkili organlarının üyeleri ve genel sekreterleri ile personelinin, görevlerini yerine getirirken görevleriyle ilgili suç teşkil eden fiil ve hareketlerinden ve özellikle bu kuruluşların paraları ile para hükmündeki evrak, senet ve diğer malları aleyhine, bilanço, kesin hesap, rapor, diğer çeşit evrak ve defterleri üzerinde suç işledikleri takdirde, bu suçlardan dolayı adli olarak kamu görevlileri gibi ceza göreceği,

Dolayısıyla, esnaf ve sanatkar meslek kuruluşları denetim kurulları tarafından yapılacak denetimlerin anılan mevzuat hükümleri doğrultusunda yapılmasında gereken özenin gösterilmesi gerektiğinin ifade edildiğinin” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                    Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                     Başkan

Ek 1. 1 Adet Bakanlık Yazısı. (1 Sayfa)
     2. https://esnaf.ticaret.gov.tr/mevzuat/esnaf-ve-sanatkarlar-mevzuati/teblig

DAĞITIM: TÜM ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

ESNAF VE SANATKARLAR TEBLİĞ İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 21.Mayıs.2019 Saat 14:50
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma