Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2019 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2019 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 67 Sayılı Genelge (İkinci El Motorlu Taşıtı......) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3751

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 67 Sayılı Genelge (İkinci El Motorlu Taşıtı......)
    Gönderim Zamanı: 11.Nisan.2019 Saat 12:25
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2019/490                                                                              10.04.2019
KONU : İkinci El Motorlu Taşıtı ve Taşınmaz
              Ticareti – yetki Belgeleri.

ODALARA (2019/67) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 10.04.2019 tarih 1040 no.lu 51 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden Konfederasyonumuza gönderilen 04.04.2019 tarihli ve 43237204 sayılı yazısı ile; İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 13.02.2018 tarihinde, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin ise 05.06.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandığı;

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 6’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde,

Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (seviye 5) ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerektiği;

Yine aynı şekilde Taşınmazın Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 6’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde;

Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarın kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (seviye 5) ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerektiğinin belirtildiği;

Taşınmaz ticaretinde 05.06.2018 tarihinden sonra, ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretinde ise 13.08.2018 tarihinden sonra; halk eğitim merkezlerinden, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlardan, özel eğitim kurumlarından veya meslek odalarından alınan sertifikaların yetki belgesi başvurularında kullanılamayacağı, bu belgelerle başvuru yapanların yetki belgesi başvurularının reddedileceği, belirtilen tarihlerden sonra yukarıda yer verilen mevzuatta belirtilen mesleki yeterlilik belgelerinin alınması gerekmekte olup, esnaf ve sanatkarların mağduriyet yaşamamasını teminen meslek kuruluşlarımıza gerekli duyurunun yapılmasının talep edildiği” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                     Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                     Başkan

DAĞITIM: İLGİLİ OADALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 29.Nisan.2019 Saat 12:01
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme