Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2019 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2019 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 30 Sayılı Genelge (Eğitim Bütçesi) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3768

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 30 Sayılı Genelge (Eğitim Bütçesi)
    Gönderim Zamanı: 01.Şubat.2019 Saat 16:33
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2019/152                                                                            29.01.2019
KONU : Eğitim Bütçesi

ODALARA (2019/30) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 29.01.2019 tarih 313 no.lu 18 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Mesleki Eğitimin Finansmanı” başlıklı 74.maddesi gereğince; Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşlarının, bu kanunda belirtilen meslek eğitimine ilişkin görevlerini yerine getirmek için katılım paylarının hesaplanmasında kullanılan yöntem esas alınarak, yıllık gayrisafi gelirlerinin %5’ini ayırmak suretiyle eğitim bütçesi yapacağı, odaların ayırdıkları bu payın beşte birini birliğe, beşte birini varsa federasyona, beşte birini Konfederasyon bünyesindeki Meslek Eğitimi Fonuna hesap yılını takip eden mart ayı sonuna kadar ödeyeceği, geriye kalan miktarını da kendilerinin mesleki eğitim için kullanacağı, birlik ve federasyonların ise ayırdıkları bu payın beşte birini Konfederasyon bünyesindeki Meslek Eğitimi Fonuna ödeyeceği, geriye kalan miktarını da kendilerinin mesleki eğitim için kullanacağı, hüküm altına alınmıştır.

Ancak, Konfederasyonumuzca Mesleki Eğitim Fonu hesapları üzerinde yapılan incelemelerde; teşkilat birimlerimizin büyük bir kısmının bu yasal sorumluluğunu tam olarak yerine getirmediği tespit edilmiştir.

Bu sorumluluklarını tam olarak yerine getirmeyen teşkilat birimlerimizin ileride ödeyecekleri eğitim payına gecikme zammı da ilave edileceğinden, karşılaşabilecekleri mali sorumluluk da daha fazla olabilecektir. Dolayısıyla, bu hususun teşkilat birimlerimizce dikkate alınması ve bu doğrultuda hareket edilmesi kendi yararlarına olacaktır.

Bununla birlikte, Birlik, Federasyon ve Odalarımızca Konfederasyonumuza gönderilmesi gereken “Eğitim Bütçesi”ne ait mali tabloların ve dekontların (gelir-gider tablosu, eğitim bütçesi durum tablosu, banka dekontu vs.) geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda kağıt ortamında Konfederasyonumuza gönderilmesi, Konfederasyonumuz Meslek Eğitim Fonuna yapılacak havalelerin “Halk Bankası Yenişehir Şubesi nezdinde bulunan 16000007 no.lu hesaba” yapılması, yapılacak havale/eft işlemlerinde banka dekontlarına ilgili meslek kuruluşunun unvanının tam ve doğru olarak yazdırılması gerekmektedir.

Birliklerimizin bu konuyu titizlikle takip etmeleri ve bağlı odalarının “eğitim bütçesi durum tablosu ile banka dekontu ve gelir-gider tablolarını” temin ederek, bir üst yazı ekinde Konfederasyonumuza göndermeleri zorunlu olduğu” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve odanıza ait eğitim bütçesi durum tablosu, banka dekontu ve gelir gider tablolarını, Konfederasyonumuza gönderilmek üzere 01.04.2019 tarihi mesai bitimine kadar Birliğimize bir üst yazı ile gönderilmesi rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                    Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                       Başkan

Eki: 1 adet Eğitim Bütçesi durum tablosu.

DAĞITIM: TÜM ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 04.Şubat.2019 Saat 15:28
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme