Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2018 Genelgeleri
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2018 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 112 Sayılı Genelge (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3746

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 112 Sayılı Genelge (Mesleki Yeterlilik Belgesi)
    Gönderim Zamanı: 14.Kasım.2018 Saat 16:10
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2018/1102                                                                                   13.11.2018
KONU : Mesleki Yeterlilik Belgesi.

ODALARA (2018/112) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 13.11.2018 tarih 2852 sayılı 104 no.lu genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “21.09.2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanunun Ek-1’inci maddesinde dayanılarak hazırlanan “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getiren Mesleklere İlişkin Tebliğ” 11Kasım 2018 tarihli ve 30592 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anılan Tebliğ’e göre,
     Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve tebliğ ekinde yer alan mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişilerin bu tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamayacağı,

05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre Ustalık Belgesi almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için bu belge zorunluluğunun aranmayacağı,

Belge zorunluluğu gereken mesleklere ilişkin denetimlerin iş müfettişlerince yapılacağı, anılan tebliğ hükümlerine aykırı davrananlar hakkında 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanunun Ek-1’inci maddesinin üçüncü fıkrası hükümlerinin uygulanacağı, hüküm altına alındığı” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelere duyurulması rica olunur.

Lütfiye ARICAN                                                           Selahittin ÇETİNDOĞAN
Genel Sekreter Yard.                                                                     Başkan

Ek: Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerden olup,
       Belge Zorunluluğu Getirilen Meslekler Listesi (1 adet- 2 sayfa)

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 19.Kasım.2018 Saat 09:21
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme