Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2017 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2017 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 30 Sayılı Genelge (Eğitim Bütçesi) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3763

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 30 Sayılı Genelge (Eğitim Bütçesi)
    Gönderim Zamanı: 17.Mart.2017 Saat 09:52
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2017/198                                                                                   16.03.2017
KONU : Eğitim Bütçesi.

ODALARA (2017/30) SAYILI GENELGE

İlgi : Konfederasyonumuzun 07.03.2015 tarih 553 no 2017/32 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun Birliğimize göndermiş olduğu İlgide kayıtlı genelgesinde; “5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun Mesleki Eğitimin Finansmanı başlıklı 74.maddesi gereğince; “Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşlarının, bu kanunda belirtilen meslek eğitimine ilişkin görevlerini yerine getirmek için katılım paylarının hesaplanmasında kullanılan yöntem esas alınarak, yıllık gayrisafi gelirlerinin %5’ini ayırmak suretiyle eğitim bütçesi yapacağı, odaların ayırdıkları bu payın beşte birini Birliğe, beşte birini varsa Federasyona, beşte birini Konfederasyon bünyesindeki Meslek Eğitimi Fonuna hesap yılını takip eden mart ayı sonuna kadar ödeyeceği, geriye kalan miktarını da kendilerinin mesleki eğitim için kullanacağı,…” hüküm altına alınmıştır.
          Ancak; Konfederasyonumuzca yapılan incelemeler sonucu, teşkilat birimlerimizin büyük bir kısmının bu yasal sorumluluğu ya hiç ya da tam olarak yerine getirmediğinin tespit edildiği belirtilmektedir.
          Öte yandan, Birlik, Federasyon ve Odalarımızca Konfederasyonumuza gönderilmesi gereken finansal tablolar ile Konfederasyonumuzun hesaplarına aktarılması gereken katılım ve eğitim paylarının elektronik ortama taşınması amacıyla, Konfederasyonumuzca “Finansal Tablolar Programı” hazırlanmıştır. Bu program henüz test aşamasında olduğundan teşkilatımızın hizmetine sunulamamıştır.

Odanızca 2015 yılı için ayrılacak eğitim fonlarından Konfederasyon Payının Halk Bankası Yenişehir Şubesi 16000007 no.lu hesaba, Birlik Payının Halk Bankası Merkez Şubesi 16000044 no.lu hesaba havale edilmesi, dekontlara odanızın tam unvanının yazdırılması, havaleden sonra dekontun bir sureti, ekte gönderilen eğitim bütçesi durum tablosu ve 2016 yılı gelir-gider tablosunun ekleneceği üst yazının 28.03.2017 tarihi mesai bitimine kadar Birliğimize gönderilmesi, geçmiş yıllara ait Odanızın eğitim fonu ödemesi borcu olanların ise aynı tarihe kadar belirtilen hesaplara havalelerin yapılarak istenen diğer evraklarla birlikte Konfederasyonumuza gönderilmek üzere Birliğimize gönderilmesi hususu rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                      Selahittin ÇETİNDOĞAN
     Genel Sekreter                                                                           Başkan

EKİ : 1 sayfa Eğitim Bütçesi Durum Tablosu.
DAĞITIM : TÜM ODALARA.
NOT : Odanıza ait 2016 yılı Gelir-Gider Tablosu sureti mutlaka Durum Tablosu ve üst yazı ile gönderilecektir.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 21.Mart.2017 Saat 13:50
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme