Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2021 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2021 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 138 Sayılı Genelge (Okul Servis Araçları Yönetmel) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3782

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 138 Sayılı Genelge (Okul Servis Araçları Yönetmel)
    Gönderim Zamanı: 31.Ağustos.2021 Saat 12:02
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

SAYI   : 2021/718                                                                                  31.08.2021
KONU : Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik

ODALARA (2021/138) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 25.08.2021 tarih 118 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 25 Ağustos 2021 tarihli ve 31579 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anılan Yönetmelik Değişikliği ile;
•     25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının ( e) ve (o) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

e) Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulacak ve altı ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların cinsine göre 06/01/2021 tarihli ve 31356 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmeliğin öngördüğü sürelerde periyodik muayeneleri de yaptırılmış olacaktır.

o) Okul servis araçlarında iç mekanı gösteren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan tip onay mevzuatına uygun şeffaf cam dışında cam kullanılamaz.

•     Aynı Yönetmeliğin 5’inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi, € bendinin (4) numaralı alt bendi ile (f) ve (ğ) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkraya aşağıdaki bentler eklenmiştir.

b) Servis aracında okul öncesi eğitim, ilköğretim ile kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine devam eden çocuk/öğrenci bulunması durumunda rehber personel bulundurmakla,

4) Özel izin belgesinin iptal edilmesi nedeniyle taşınamaması,
f) Özel izin belgesine bağlı olarak, her eğitim – öğretim yılında çalıştıracakları rehber personel, şoför isimleri ile araçların plakalarını ve her türlü değişiklikleri aynı gün içinde okul yönetimine bildirmekle,

ğ) Araçlarında, bu Yönetmeliğin 6’ncı maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen sertifikaya sahip şoför ve rehber personeli çalıştırmakla,

h) Okul yönetimince belirlenen azami seyahat süresine uymakla,

•     Aynı Yönetmeliğin 9’uncu maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

d) 22 yaşını doldurmuş ve 61 yaşından gün almamış olması kaydıyla, en az lise mezunu olmak veya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kursu başarıyla tamamlamak şartıyla en az ilkokul mezunu olmak,

•     Aynı Yönetmeliğin geçici 2’nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, dördüncü fıkrasında yer alan “yeni üretilen” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

(1) Bu Yönetmeliğin 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (i), (l), (m) ve (o) bentleri kapsamındaki şartlar 1/1/2018 tarihinden önce okul servis aracı olarak tescil edilmiş araçlarda aranmaz.

•     Aynı Yönetmeliğin geçici 3’üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Geçici Madde 3 – (1) Covid-19 salgını nedeniyle okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların, bu Yönetmeliğin 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde belirtilen fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınmak şartıyla on iki yaşından küçük olması zorunluluğu, muayeneden geçmiş olması kaydıyla 1/07/2023 tarihine kadar on beş yaşından küçük olması şeklinde uygulanır.” Belirtilmektedir.

Bilgi edilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                            Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                                   Başkan

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 06.Eylül.2021 Saat 12:22
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme