Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2021 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2021 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 106 Sayılı Genelge (Sicil İşlemleri Sırasında....) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3792

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 106 Sayılı Genelge (Sicil İşlemleri Sırasında....)
    Gönderim Zamanı: 23.Haziran.2021 Saat 16:09
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2021/549                                                                                  23.06.2021
KONU : Sicil İşlemleri Sırasında Alınan Ücretler.

ODALARA (2021/106) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 18.06.2021 tarih 98 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun İlgide kayıtlı genelgesinde; “Esnaf ve Sanatkarların sicil işlemleri sırasında (tescil, tadil, terkin ve tasdikname verilmesi), 5362 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatta düzenlenmiş ücretler dışında yasal dayanağı bulunmayan ek ücretler tahsil edildiğinin, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından iletildiği ve ESBİS’te çıkan ödemeler dışında başka bir adla tahsilat yapılmaması” istenmektedir.

Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün yazısında; “Esnaf ve sanatkarların sicilde yaptırdıkları tescil, tadil, terkin ve tasdikname işlemlerinden tahsil edilecek ücretlerin Kanunda açıkça belirtilmekte olup, bu ücretlerin tahsilatı ESBİS üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu tahsilat kalemleri işlem türüne göre değişmekle beraber kayıt ücreti, tescil-tadil-terkin-tasdikname harcı, gazete ilan bedeli, belge ücreti yer almaktadır. Esnaf ve Sanatkarlardan yaptırdıkları sicil işlemleri için ESBİS vasıtasıyla tahsil edilen ücretlerin dışında verilmeyen bir hizmet ya da hali hazırda ücretini ödemiş olduğu bir hizmet için ayrıca bir ücret tahsil edilmesi 5362 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatta açıkça aykırıdır. Sicil Müdürlüğü tarafından yasal ücretleri karşılığında sicilde yerine getirilen hizmetler dolayısıyla, hizmet karşılığı ya da farklı adlar altında ücret tahsil edilmesi mükerrerliğe sebep olacaktır. Sicil işlemleri esnasında sicil işlemi dışında başka bir hizmet verilmiyor ise makbuz karşılığında dahi olsa herhangi bir ücret tahsil edilmesi uygun değildir. Bu tür bir tahsilat haksız kazanca gireceğinden, Yönetim Kurulunun sorumluluğu doğacaktır.
          Bu itibarla, sicil işlemleri sırasında ilgili mevzuatta öngörülen ve ESBİS vasıtasıyla tahsil edilen tutar dışında, işlem yapan esnaf ve sanatkara ek bir külfet getireceğinden başka herhangi bir adla tahsilat yapılmaması, aksi takdirde yönetim kurulunun hukuki ve cezai sorumluluğunun doğacağının bilgi edinilmesi” istenmektedir.

Odanızca sicil işlemleri sırasında ESBİS aracılığıyla yapılan tahsilatlar dışında ne adla olursa olsun, makbuz karşılığı dahi olsa herhangi bir tahsilat yapılmaması, aksi takdirde Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerine hukuki ve cezai sorumluluk doğacağının bilgi edinilmesi rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                      Selahittin ÇETİNDOĞAN
     Genel Sekreter                                                                            Başkan

DAĞITIM : TÜM ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 25.Haziran.2021 Saat 15:31
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme