Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2020 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2020 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 81 Sayılı Genelge (İç İşleri Bakanlığınca Uygulan) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3778

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 81 Sayılı Genelge (İç İşleri Bakanlığınca Uygulan)
    Gönderim Zamanı: 21.Nisan.2020 Saat 16:15
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2020/449                                                                                    21.04.2020
KONU : İç İşleri Bakanlığınca Uygulanacak Sokağa Çıkma Yasağı.

ODALARA (2020/81) SAYILI GENELGE

İlgi : Konfederasyonumuzun 21.04.2020 tarih ve 63 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “İç İşleri Bakanlığınca 81 il Valiliğine yeni tip Kovid 19 salgını ile mücadele kapsamında “Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi” gönderildi.

Buna göre;
1.     22.04.2020 Çarşamba günü saat 24:00 ila 26.04.2020 Pazar günü saat 24:00 arasında aşağıda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere Büyükşehir Statüsünde 30 ilimiz ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.
2.     Açık Olacak İşyeri İşletme ve Kurumlar

a)     Sokağa çıkma kısıtlama/yasaklamanın günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla;

a.1 21.04.2020 Salı ve 22.04.2020 Çarşamba günlerinde market ve bakkalların çalışma saatleri 08:00 – 23.00 olacaktır.

a.2 23.04.2020 Perşembe ve 24.04.2020 Cuma günleri marketler ve bakkallar 09:00 – 14:00 saatleri arasında faaliyet gösterecek, bu saatler arasında market ve bakkallar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

a.3 25.04.2020 Cumartesi ve 26.04.2020 Pazar günleri marketler ve bakkallar kapalı olacaktır.

b) 23.04.2020 Perşembe, 24.04.2020 Cuma, 25.04.2020 Cumartesi ve 26.04.2020 Pazar günleri, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri ve bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı işyerleri (sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilir.) açık olacaktır.

23.04.2020 Perşembe, 24.04.2020 Cuma günleri vatandaşların dışarı çıkamadığı saatler ile 25.04.2020 Cumartesi ve 26.04.2020 Pazar günleri tatlı satış amaçlı işyerleri sadece evlere/adrese servis şeklinde satış yapabilecektir.

c) 23.04.2020 Perşembe, 24.04.2020 Cuma, 25.04.2020 Cumartesi ve 26.04.2020 Pazar günleri, sadece evlere paket servis şeklinde olmak üzere lokanta ve restoran tarzı işyerleri,

-2-
d) Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir ve nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacaktır.);

e) Bulunduğu yerin il/ilçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamuller, süt, et, balık üretimi gibi gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kağıt kolonya üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler,

f) Oteller ve konaklama yerleri,

g-) 23.04.2020 Perşembe ve 24.04.2020 Cuma günleriyle sınırlı olmak üzere sebze-meyve halleri

Açık olacaktır.

3- İstisna Kapsamında Olan Kişiler
a) “açık Olacak İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanlar

b) Ekmek dağıtımı ile marketler ve bakkalların evlere servis hizmetinde görevli olanlar

c) Sokağa çıkma kısıtlaması yasaklamasının olduğu 23.04.2020 Perşembe ve 24.04.2020 Cuma günleri 06:00-09:00 saatleri arasında marketler ve bakkallar ve 26.04.2020 Pazar günü saat 18:00’den sonra geçerli olmak üzere tedarik zincirinin aksamaması amacıyla; marketler ve sebze-meyve hallerine mal, malzeme ve ürünlerin nakli, depolanması, mal kabulü ve satışa hazırlanması aşamasında görevli olanlar (Hiçbir şekilde mal, malzeme ve ürün satışı yapılmayacaktır.)

Belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşların evlerinde kalmaları esastır.

Seyahat izin belgeleri sokağa çıkma kısıtlaması/yasaklaması süresince geçerli olacaktır.

Ekmek dağıtımının düzenli olması amacıyla Vali ve Kaymakamların başkanlığında fırıncılar odası, yerel yönetim, emniyet ve jandarma temsilcilerinin katılımıyla oluşacak komisyon tarafından, her mahalle için muhtar görüşü de alınarak ivedilikle il/ilçe ekmek dağıtım planı yapılacak, bu planda il/ilçedeki ekmek üreten işyerlerinin sorunlu oldukları dağıtım bölgeleri (mahalle cadde/sokak ölçeğinde) ile her dağıtım bölgesi için görev yapacak araç listeleri belirlenecektir.

-3-
Sokağa çıkma kısıtlaması-yasaklamasının olduğu 23.04.2020 Perşembe ve 24.04.2020 Cuma günleri gazete dağıtımı/satışı marketler ve bakkallar aracılığı ile yapılacaktır. 25.04.2020 Cumartesi ve 26.04.2020 Pazar günleri ise gazete dağıtımı, sadece gazete şirketlerinin ring halinde çalışacak kendi dağıtım araçları, tespit edilecek içme suyu dağıtım bayileri ve Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla yapılacaktır. (Gazete dağıtımının evlere servis şeklinde yapılması esastır.)

Söz konusu tedbirler çerçevesinde alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Madde kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacağı” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve üyelerinize duyurulması rica olunur.

Lütfiye ARICAN                                                       Selahittin ÇETİNDOĞAN
Genel Sekreter Yrd.                                                                       Başkan

DAĞITIM: TÜM ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 22.Nisan.2020 Saat 14:26
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme