Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2023 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2023 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 026 Sayılı Genelge (Milletvekilliği Adaylığı) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3808

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 026 Sayılı Genelge (Milletvekilliği Adaylığı)
    Gönderim Zamanı: 14.Mart.2023 Saat 16:35
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2023/377                                                                                  13.03.2023
KONU : Milletvekilliği Adaylığı

ODALARA (2023/26) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 10.03.2023 tarih 2023/31 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “10 Mart 2023 Cuma günlü ve 32128 (2.Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yüksek Seçim Kurulunun 2023/91 sayılı Kararında;

“Cumhurbaşkanının 10 Mart 2023 tarihli ve 2023/121 sayılı Kararı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verildiği, anılan kararın Resmi Gazetenin 10 Mart 2023 tarihli ve 32128 Mükerrer sayılı nüshasında yayımlandığı,

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun “Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler” başlıklı 18’inci maddesinde, (…) Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşekkül veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların, genel ve ara seçimlerin başlangıcından 1 ay önce seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde yenileme kararının ilanından başlayarak yedi gün içinde görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar ve aday gösterilemezler” hükmüne yer verildiği, ifade edilmiştir.

Buna göre 14 Mayıs 2023 tarihinde birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi ve 28’nci dönem milletvekili adayı olmak isteyen oda, birlik, federasyon ve Konfederasyonumuz ile bunların katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların en geç 16 Mart 2023 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar, 2839 sayılı Kanunun 18’inci maddesi uyarınca görevden ayrılma isteğinde bulunmaları gerekmektedir.” İfade edilmektedir.

Bilgilerinize rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                      Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                        Başkan

DAĞITIM: TÜM ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 20.Mart.2023 Saat 11:43
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme