Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2019 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2019 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 41 Sayılı Genelge (Bilirkişilik Temel Eğitimleri) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3805

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 41 Sayılı Genelge (Bilirkişilik Temel Eğitimleri)
    Gönderim Zamanı: 06.Şubat.2019 Saat 12:20
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2019/180                                                                                  06.02.2019
KONU : Bilirkişilik Temel Eğitimleri.

ODALARA (2019/41) SAYILI GENELGE

Bilindiği üzere; 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu 24.11.2016 tarihli ve 29898 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Kanunun amacı; bilirkişilerin nitelikleri, eğitimi, seçimi ve denetimine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi ile bilirkişilik için etkin ve verimli bir kurumsal yapı oluşturulmasıdır. Bu Kanun adli, idari ve askerî yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetini kapsamaktadır.

Kanunun 10.maddesi ile Bilirkişilerde aranacak şartlar aşağıda belirtilmiştir.

1- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkûm olmamak.
2- Daha önce kendi isteği dışında bilirkişilik sicilinden çıkarılmamış olmak.
3- Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten geçici ya da sürekli olarak yasaklanmamış olmak.
4- Başka bir bölge kurulunun listesine kayıtlı olmamak.
5- Bilirkişilik temel eğitimini tamamlamak.
6- Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak ya da daha fazla çalışma süresi belirlenmiş ise bu süre kadar fiilen çalışmış olmak.
7- Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için mevzuat tarafından aranan şartları haiz olmak ve mesleğini yapabilmek için gerekli olan uzmanlık alanını gösteren diploma, mesleki yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi veya benzeri belgeye sahip olmak.
8- Bilirkişilik temel ve alt uzmanlık alanlarına göre belirlenen yeterlilik koşullarını taşımak.

Birliğimizce 2019/Eylül ayı içerisinde yukarıda belirtilen şartları taşıyan başta üyelerimiz olmak üzere katılmak isteyen herkese yönelik Bilirkişilik Temel Eğitimi verilmesi planlanmaktadır.

Temel Bilirkişilik Eğitimi toplam 24 saatlik eğitim olup, üyelerimiz ile çalışan kursiyerlerin iş kaybına uğramamaları için mesai saatleri dışında yapılacaktır.

Eğitim ücreti olarak kurs başvurusu sırasında her kursiyerden 800,00 TL kurs ücreti alınacaktır.

Kurs planlamasının yapılabilmesi için eğitim üyelerinize duyurularak, katılmak isteyen üyelerinizin sayısının 20.02.2019 tarihi mesai bitimine kadar Birliğimize yazı ile bildirilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinize önemle rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                     Selahittin ÇETİNDOĞAN
     Genel Sekreter                                                                            Başkan

NOT 1 : En az 24 kişilik sınıf oluşturulduğu takdirde Nazilli, Söke ve Kuşadası İlçelerimizde eğitim verilebilecektir.

NOT 2 : Ekte gönderilen kayıt formunun başvuru sahibi tarafından doldurularak odanızca birliğimize gönderilmesi gerekmektedir.

Ek : 2 sayfa Bilirkişilik Temel Eğitimi Kayıt Formu

DAĞITIM : TÜM ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 11.Şubat.2019 Saat 11:21
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme