Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2023 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2023 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 111 Sayılı Genelge (ESBİS Eksik Bilgilerin Tam...) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3850

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 111 Sayılı Genelge (ESBİS Eksik Bilgilerin Tam...)
    Gönderim Zamanı: 04.Ekim.2023 Saat 16:42
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2023/1310                                                                           03.10.2023
KONU : ESBİS Eksik Bilgilerin Tamamlanması

ODALARA (2023/111) SAYILI GENELGE

Bilindiği üzere, 5362 sayılı Kanun gereği Esnaf ve Sanatkarlarımızın bütün Oda ve Esnaf Sicil İşlemleri Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBİS) veri tabanında elektronik ortamda yapılmakta; Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmektedir.

ESBİS veri tabanında yaptığımız incelemelerde birçok Odamızın yeni kayıt olan üyelerin Başlama Tarihleri ve Yönetim Kurulu Karar tarihlerini yüklemedikleri, vergi kaydını kapatan ya da meslek bazında maliye terkini yapan üyelerinin 5362 sayılı Kanunun ilgili maddesi gereği Oda Yönetim Kurulunca karar alınarak üyelikten düşürmedikleri ya da ESBİS veri tabanında alınan kararları yükleyerek Sicil Müdürlüğüne Bildirme işlemi vb. hatalı ve eksik bilgileri tamamlamadığı tespit edilmiştir.

Yıl sonu işlemleri ve istatistiki çalışmaların sekteye uğramaması için Birliğimize bağlı Odalarımızın 01.11.2023 tarihine kadar ESBİS veri tabanında Odalarına ait eksik bilgileri tamamlayarak var ise Yönetim ve Denetim Kurulu üye değişikliklerini ve diğer Oda Üyelerinin Maliye Terklerini ESBİS’e yükleyerek Esnaf Sicil Müdürlüğüne bilgi verilmesi rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                          Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                            Başkan

DAĞITIM: TÜM ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 11.Ekim.2023 Saat 17:07
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme