Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2024 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2024 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 093 Sayılı Genelge (Motorlu Kara Taşıtlarının....) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3850

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 093 Sayılı Genelge (Motorlu Kara Taşıtlarının....)
    Gönderim Zamanı: 27.Ağustos.2024 Saat 16:35
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2024/1132                                                                                  27.08.2024
KONU : Motorlu Kara Taşıtlarının
              Ticareti Hakkında Yönetmelik

ODALARA (2024/93) SAYILI GENELGE

İlgi : Konfederasyonumuzun 27.08.2024 tarihli 70 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “faaliyetlerini, motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişilerin yükümlülüklerini, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları, Bilgi Sistemi ve Ödeme Sisteminin kurulması, işletilmesi ve ikinci el motorlu kara taşıtı satışında ödeme sisteminin gerçek ve tüzel kişiler tarafından kullanılması ile ekspertiz raporlarının düzenlenmesine ilişkin usul ve esasları, motorlu kara taşıtı ihale, ilan ve ön değerlemesine ilişkin ilke, kural ve yükümlülükleri, toplu iş yeri ve taşıt pazarlarında aranan şartları ve Bakanlık, yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsayan “Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” 27/08/2024 tarihli ve 32645 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Söz konusu Yönetmelik ile;

Yetki belgesi olmadan ticari faaliyet kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı pazarlama veya satışı yapılamayacaktır. Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapılması halinde, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe her bir satış ticari faaliyet kabul edilmiştir.

Yetki belgesi verilebilmesi için;
a) Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,
b) Meslek odasına kayıtlı olunması,
c) Meslek odası ve vergi kayıtlarındaki faaliyet konuları arasında ikinci el motorlu    
    kara taşıtı ticaretinin bulunması,
ç) Yetki belgesi başvurusunda bulunan alım satım sorumlusunun;
1) On sekiz yaşını doldurmuş olması,
2) En az lise mezunu olması,
3) İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas
     Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,
4) Kasten işlenen suçlardan dolayı beş yıldan fazla kesinleşmiş hapis cezası almamış      veya devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, işkence, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması,

5) Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması, gerekmektedir.

•     Yetki belgesi başvurusu, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgelerle birlikte Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır.
•     Yetki belgesi verilmesinde aranan şartları taşıdığı anlaşılan işletmelere, başvuru tarihinden itibaren on gün içinde yetki belgesi düzenlenecektir.
•     Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularının Seviye 5, motorlu kara taşıtları alım satım danışmanlarının ise Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir.
•     Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularının, yükseköğretim kurumlarının; motorlu kara taşıtları alım satım danışmanlarının ise ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının motorlu kara taşıtı ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacaktır. Mesleki yeterlilik belgesi şartından muafiyet sağlayan motorlu kara taşıtı ticareti ile ilgili alanlar Bakanlıkça belirlenecektir.
•     İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletmeler adına;
     a) Gerçek kişi işletmeleri adına o tarihteki işletme sahibi,
     b) Tüzel kişi işletmeleri ve şubeler adına o tarihte ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilcilerden biri, tarafından 1/3/2025 tarihine kadar yapılan yetki belgesi başvurularında lise mezuniyeti şartı aranmayacaktır.

•     15/8/2020 tarihinden önce Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi sınavına giren veya bu belgeyi alan motorlu kara taşıtları alım satım danışmanlarının belgeleri ilgili mevzuatı kapsamında iptal edilmediği sürece bu kişilerde Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacaktır.
•     Bu Yönetmeliğin;
a) “Yetkili satıcıların yükümlülükleri” başlıklı 12 nci, “Yetkili satıcıların sipariş usulü satışları” başlıklı 13 üncü, “Distribütörler haricinde taşıt ithal edenler” başlıklı 14 üncü, “İhale platformlarının yükümlülükleri” başlıklı 23 üncü ve “Ön değerlemeye ilişkin yükümlülükler” başlıklı 24 üncü maddeleri 1/1/2025 tarihinde,

b) “Ödeme Sistemi” başlıklı 26 ncı maddesi işletmeler için yayımı tarihinde, diğer    
    gerçek veya tüzel kişiler bakımından yayımı tarihinden bir ay sonra,
     c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde, yürürlüğe gireceği” belirtilmektedir.

Bilgi edinilmesi ve ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Banu TAŞCI                                                                         Muhammet Ali KÜNKCÜ
Genel Sekreter                                                                                          Başkan

DAĞITIM: İLGİLİ ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 06.Eylül.2024 Saat 15:56
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme