Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2023 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2023 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 086 Sayılı Genelge (Konfederasyonca Basılan Evrak) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3883

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 086 Sayılı Genelge (Konfederasyonca Basılan Evrak)
    Gönderim Zamanı: 28.Temmuz.2023 Saat 14:28
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2023/999                                                                                        28.07.2023
KONU : Konfederasyonca Basılan Evrak Hk.

ODALARA (2023/86) SAYILI GENELGE

İlgi: Konfederasyonumuzun 27.07.2023 tarih ve 2023/90 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun ilgide kayıtlı genelgesinde; “Bilindiği üzere, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Kullanılacak beyanname, defter ve makbuzlar” başlıklı 60’ıncı maddesinde esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarınca kullanılacak defter, belge beyanname, makbuz ve fişlerin neler olduğu düzenlenmiştir. Anılan hüküm gereğince, 5362 sayıla Kanuna tabi meslek kuruluşlarınca kullanılacak defter, beyanname, makbuz, fiş ve belgeler ile oda üyelerinin mesleklerini icrası nedeniyle resmi kurum ve kuruluşlara verecekleri belgelerin basım ve dağıtımında Konfederasyon tek yetkili kuruluştur.

Öte yandan Türk Ceza Kanununun “Resmi belgede sahtecilik” başlıklı 204’üncü maddesinde; “Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Hükmü amirdir. Yine aynı maddenin 3’üncü fıkrasında; “Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge olması niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.” Hükmüne yer verilmiştir.

5362 sayılı Kanunun “Cezai Takibat” başlıklı 59’uncu maddesinde esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının yönetim ve denetim kurulu üyeleri, genel sekreterleri ve personellerinin görevlerini yerine getirirken işledikleri suçlar sebebiyle kamu görevlileri gibi cezalandırılacakları düzenlenmiştir.

Defter, beyanname, makbuz, fiş ve diğer belgeleri yetkisiz olarak basan, bastıran, dağıtan, değişik yollardan çoğaltan ve kullananlar, bu fillerinden dolayı Konfederasyonun ilgili Cumhuriyet Savcılıklarına başvurusu üzerine, Türk Ceza Kanunu hükümlerince sorumlu olurlar.

Konfederasyonumuza gönderilen yazılardan, bazı Mesleki federasyonlar ve Birlikler tarafından sahte evrak basıldığı ve dağıtıldığı bilgisi edinilmiştir. Konfederasyonca basılması ve dağıtılması gereken evrakları, yetkisiz şekilde basan başkan, yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile genel sekreter ve diğer personeller hakkında suç duyurusunda bulunulacağı, anılan hükümler uyarınca kamu görevlisi gibi değerlendirilen bu kişilerin 7 yıla varan ağırlaştırılmış hapis cezasıyla cezalandırılacakları hususunda bilgilerinize ve hassasiyetiniz konusunda gereği rica olunur.

Güner GÜLER                                                                                           Uğur ANBARLI
Muhasebe Müdürü                                                                                         Başkan Vekili

DAĞITIM: TÜM ODALARA

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLATIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 03.Ağustos.2023 Saat 16:25
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme