Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2021 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2021 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 068 Sayılı Genelge (Emre Aykırı Davranış Genel Em) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3782

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 068 Sayılı Genelge (Emre Aykırı Davranış Genel Em)
    Gönderim Zamanı: 08.Nisan.2021 Saat 11:59
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2021/369                                                                                         07.04.2021
KONU : Emre Aykırı Davranış Genel Emir: 2021/03
              (Hurda ve İkinci El Malzeme Alım-Satımları)

ODALARA (2021/68) SAYILI GENELGE

İlgi : İl Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 02.04.2021 tarih 6847 sayılı yazısı.

Aydın Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğü’nün Birliğimize göndermiş olduğu İlgide kayıtlı ekte sureti bulunan yazısında; “Hırsızlık suçuna konu eşyanın ikinci el piyasasında satışının önlenmesi, bir menfaat temini açısından cazip bir yol olarak görünmesinin önüne geçilmesi, hırsızlık olayları sonrası elde edilen eşyanın tespiti üzerine olayların aydınlatılması, şüphelilerin tespiti/yakalanması ve kamu düzeninin korunması amacıyla alınması gereken tedbirlere ilişkin hazırlanan 2021/03 sayılı Genel Emir’in ekte gönderildiği” belirtilmektedir.

Söz konusu Genel Emir’e istinaden;
-     Hurda alım ve satımı üzerinden faaliyet gösteren hurda satan ve satın alan kişi/kişilerin kimlik ve adres bilgilerini, eşya miktar ve özelliklerini belirtir, Ek’teki İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesi’nin tanzim edilmesi,
-     Elektronik eşya ve beyaz eşya olarak tabir edilen (Cep telefonu, bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, akü, bakır malzemeler vb) eşyaları ikinci el olarak alım ve satım üzerine faaliyet gösteren işyerlerinde eşyayı satan ve satın alan kişi/kişilere ait kimlik ve adres bilgileri ile alışveriş işlemini gerçekleştirdiği tarih bilgilerinin, eşya miktar ve özelliklerini belirtir Ek’teki İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesi’nin tanzim edilmesi veya eşya ile ilgili fatura alınması, kolluk kuvvetleri tarafından istenilmesi durumunda formun veya faturanın ibraz edilmesi,
-     Yukarıda belirtilen ikinci el eşyaların alım/satımı sırasında ilk fatura veya belgenin ibraz edilmesi,
-     Hurda ve ikinci el eşya alım satımlarının kayıt altına alınması, işletmeler tarafından envanter listesinin tutulması,
-       Hurda ve ikinci el eşya alım satımı yapan işyeri ve işletmelerin iç ve dış kısmına güvenlik kamera ve kayıt sisteminin kurulması,
-     Seyyar hurdacılık yapan şahısların Mahalli İdareler veya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden gerekli belgeleri alması ve istenildiği durumlarda yetkililere ibraz etmesi,
-     18 yaşından küçük kişilere, yanlarında vasileri bulunmadı sürece eşya alımı ve satımı yapılmaması,
-     Tanzim edilen İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesinin 1 yıl süre ile saklanması, hususlarına riayet edecektir.

Bilgi edinilmesi ve konunun ilgili üyelerinize duyurulması rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                                Selahittin ÇETİNDOĞAN
     Genel Sekreter                                                                                     Başkan

EKİ : 3 sayfa yazı ve 1 sayfa Belge.

DAĞITIM : İlgili Odalara.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

GENELGE EKİNİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 14.Nisan.2021 Saat 11:41
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma