Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2020 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2020 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 18 Sayılı Genelge (Basılı Evrak Fiyatları) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3794

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 18 Sayılı Genelge (Basılı Evrak Fiyatları)
    Gönderim Zamanı: 04.Şubat.2020 Saat 14:58
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2020/109                                                                                     03.02.2020
KONU : Basılı Evrak Fiyatları.

ODALARA (2020/18) SAYILI GENELGE

İlgi : Konfederasyonumuzun 30.01.2020 tarih 15 sayılı genelgesi.

Konfederasyonumuzun İlgide kayıtlı genelgesinde; “5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 60. Maddesi gereğince, teşkilatımızın ve üye esnaf ve sanatkarımızın kullandığı her türlü evrakı matbuanın, basımı, dağıtımı ve basılı evrakın fiyatlarını belirleme yetkisi, diğer kanunlardan doğan basım ve dağıtım yetkileri dışında münhasıran Konfederasyonumuza aittir.

Bu çerçevede bastırılan ve teşkilatımıza dağıtımı yapılan basılı evrakın baskı maliyetlerinin satış fiyatı ile aynı düzeye gelmesi ve bazı kalemlerde geçmesi nedeniyle Konfederasyonumuzun 2019/62 sayılı genelge düzenlenmiş ve teşkilatımıza duyurulmuştur.

Ancak, 2019/62 sayılı genelge ile belirlenen basılı evrak satış fiyatlarının, baskı hammaddesi olan kağıda ve baskı ücretlerine gelen zam nedeniyle Konfederasyonumuza olan maliyeti yükselmiştir. Bu bakımdan, basılı evrakın satış fiyatlarının belirlenmesi zarureti doğmuştur.
Bu zorunluluk nedeni ile evrak-ı matbua fiyatları 01 Şubat 2020 tarihinden geçerli olmak üzere ekte gösterildiği gibi belirlenmiştir.

Birliklerimiz, Konfederasyonumuzdan alacakları evrak-ı matbuanın satış fiyatlarını yönetim kurulu kararı ile en fazla % 100 (basit usul belgelerde % 50) oranında artıracak şekilde belirleyecek ve belirlenen bu fiyatlardan bağlı odalarına vereceklerdir.

148 ve 149 Seri no.lu Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) çerçevesinde Birlikler ve yetkilendirilmiş Odalar tarafından verilen ATR Dolaşım Belgesi ve Menşei İspat Belgelerinin satış ve onayında Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen ve teşkilatımıza 03.01.2020 tarih ve 2020/1 sayılı genelge ile duyurulan ücretler alınacağı” belirtilmektedir.

Odalarımız, Birliğimizden alacakları evrak-ı matbuanın satış fiyatlarını Yönetim Kurulu kararıyla en fazla %100 oranını (basit usul belgelerde %50) aşmayacak şekilde belirleyecek ve bu fiyatlardan üyelerine vereceklerdir.

Bilgilerinize rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                                Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                                    Başkan

EKİ : 4 Sayfa Basılı Evrak Fiyat Listesidir.

DAĞITIM : TÜM ODALARA.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 10.Şubat.2020 Saat 16:18
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme