Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
2019 Genelgeleri (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 AYESOB Forum | AYESOB Odalar | AYESOB Genelgeler | 2019 Genelgeleri
Mesaj icon Konu: 92 Sayılı Genelge (6764 sayılı Torba Kanunla ....) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan ATMAZ
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 3782

Alıntı Gökhan ATMAZ Cevaplabullet Konu: 92 Sayılı Genelge (6764 sayılı Torba Kanunla ....)
    Gönderim Zamanı: 12.Temmuz.2019 Saat 14:01
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

SAYI   : 2019/969                                                                                  11.07.2019
KONU : 6764 sayılı Torba Kanunla Mesleki Eğitimde
             Çıraklık Kayıtları.

ODALARA (2019/92) SAYILI GENELGE

Bilindiği üzere; 6764 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 09.12.2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Kanunla;

-     Daha önce çırak olabilme şartları arasında yer alan “14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak” şartı kaldırılmış ve “En az ilkokul mezunu olmak” şartı yerine “En az ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olmak” şartı getirilmiştir.
-     Önceden çırak kayıtları Eylül döneminde ustanın kayıtlı olduğu odadan aldığı belge ile yapılırken, şimdi resmi çalışma günlerinde mesai saatleri içerisinde ustanın kayıtlı olduğu Odadan belge getirmesine gerek kalmadan çırak ile birlikte istenildiği zaman direkt Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurarak kayıt yaptırabileceklerdir.
-     İşverenler çalıştırdıkları aday çırak, çırak, mesleki eğitim gören stajyer veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere yapacakları ödemeler asgari ücretin net tutarının yüzde otuzundan az olmaz. Ödenebilecek en az bu miktarın; yirmiden az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisi, yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için de üçte biri işsizlik sigortası fonundan devlet katkısı olarak ödenmektedir.

Şeklinde değişiklikler getirilmiş olup, bilgi edinilmesi ve gerekli duyuruların yapılması rica olunur.

Mustafa ÇAĞLAYAN                                                     Selahittin ÇETİNDOĞAN
      Genel Sekreter                                                                     Başkan

DAĞITIM : İlgili Odalara.

GENELGEYİ YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYIN.

Düzenleyen Gökhan ATMAZ - 22.Temmuz.2019 Saat 15:09
Gökhan ATMAZ   - ATİGRUP © AYESOB
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme